ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ekim 2014 Cuma 12:14

Stresin sağlık ve alzheimer üzerindeki etkileri

Stresin sağlık ve alzheimer üzerindeki etkileri

Orta yaş dönemlerinde bazı stresli travmaların yaşanması, insan vücudunda stresin zararlarını çeşitlendiriyor ve hormonal değişiklikleri tetikliyor.


Çağımızın en büyük dertlerinden biri stres konusunda yapılan araştırmalar devam ederken, stresin yol açtığı zararların düzeltilmeside nbir o kadar zorlaşıyor. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Nöroloji Bölümü’nde görevli Uzman Doktor Ayşenur Durna, “Stresli travmalarda aynı zamanda vücuttan bazı enflamatuar maddelerin salındığı ortaya çıkmıştır. Bu hormonal ve enflamatuar değişiklik başta beyin olmak üzere tüm vücutta zararlı etkiler ortaya çıkarmaktadır” diye konuştu.

Strese bağlı alzheimer

Kişiler ne kadar fazla travmatik stres yaşadılarsa alzheimer hastalığına yakalanma risklerinin de o kadar artış gösterdiğini belirten Uzman Dr. Durna, “Kişiler bu stresli travmalardan uzaklaşsalar bile vücutta bir kez başlayan bu değişim etkisini devam ettirmekte ve son bulmamaktadır. Bu durum ilerleyen dönemlerde beynin dejeneratif yaşlanma sürecini hızlandırmakta veya tetiklemektedir” dedi.

Stresör Travma nedenleri

Yapılan çalışmaların bu stresör travmaların başında, eş ya da çocuk kaybı, evde herhangi birinin kronik ilerleyici hastalığının olması, boşanma süreci, herhangi bir saldırı, tecavüz veya benzeri durum, hırsızlık olayları, araba kazası, kişinin kendi kronik hastalıkları ve finansal problemlerin geldiğini hatırlatan Uzman Dr. Durna, “Özellikle kişinin şeker hastalığı, tansiyon, obezite ve kan yağları yüksekliği gibi risk faktörleri varsa ve hareketsiz, içe kapanık bir yaşam sürüyorsa bu risk artmaktadır” diye konuştu.

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER