ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 02:08

Spermler alarm veriyor

Spermler alarm veriyor

Erkeklerde sperm kalitesinin son on yılda yüzde 38 azaldığı ortaya çıktı. İşte bunun nedeni...


Araştırmaya göre genç erkeklerde sprem yoğunluğu her yıl ortalama yüzde iki oranında düşüyor.

İspanya'da yapılan araştırmada beslenme yaşam tarzına bağlı olarak erkeklerde son 10 yılda sperm kalitesi yüzde 38 oranında azladı. Aynı araştırmaya göre genç erkeklerde yıldan yıla sperm konsantrasyonu düşerken, bu da doğum için verimliliğe büyük bir darbe olabilir.

200 erkek üzerinde 10 yıllık bir çalışmanın sonucunda 2001'de milimetrede 72 milyon spermatozoon ölçülürken 2011'de bu milimetrede 52 milyon olarak ölçüldü. Murcia Üniversitesi'nden araştırmacılar, bu bulguların önemli olduğuna dikkat çekerek "Önceki araştırmalar milimetrede 40 milyona düşmesi durumunda döllemenin gerçekleşemeyeceği belirtilmişti. Şimdi ona yavaş yavaş yaklaşıyoruz" uyarısında bulundu.

Prof. Jaime Mendiola "Bu düşüş hızı devam ederse 40 milyon sınırına çok az zaman kaldı demek" dedi. Murcia Üniversitesi uzmanları araştırma için 18-23 yaş arası 273 erkeği inceledi. Erkekler Almeira kasabasından seçildi ve 2001-2002 yılları arasında toplandı. Bu örnekler Murcia'dan on yıl sonra 215 öğrenciden alınan örneklerle karşılaştırıldı. Sonuca göre Murcia'da, Almeria'da yaşayanlara oranla sprem kalitesi çok düşük çıktı.

Önleyici Tıp ve Halk Sağlığı uzmanı Prof. Alberto Torres Cantero çalışmanın çok önemli olduğuna vurgu yaparak "İspanya'da sprem kalitesini değerlendiren ilk çalışma. Bundan önce İspanya'da böyle önemli bir çalışma yapılmadı" dedi. Cantero ayrıca şu uyarıyı da yaptı: Meni kalitesi direk doğurganlık anlamına gelmez. Bunun yanında yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları da sprem sayısında etki yaratabilir.

Fransa'da da yapılan bir araştırmada 1990'lardan sonra sperm kalitesinde düşüş eğilimi gösterdiği ortaya çıkmıştı.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER