ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2017 Perşembe 17:45

"Sigara sekiz saniyede bir can alıyor"

"Sigara sekiz saniyede bir can alıyor"

TÜ Rektörü Porf. Dr. Tabakoğlu: "Tüm dünyada önlenebilir ölüm sebeplerinin başında sigara kullanımı geliyor"


Trakya Üniversitesi (TÜ) Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, sekiz saniyede bir kişinin sigaraya bağlı nedenlerden hayatını kaybettiğini belirtti.

Tabakoğlu, üniversitenin Yeşilay Topluluğunca Türkan Sabancı Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Sağlıklı Bir Nesil, Sağlıklı Bir Gelecek" söyleşisinde, mesleğe başladığı 1990'dan bu yana sigara, alkol, uyuşturucu ve benzeri bağımlılıklarla mücadele ettiğini söyledi.

Tütün kullanımının toplumda yaygın olduğunu belirten Tabakoğlu, "Tütün zehirli bir bitkidir. Pek çok kullanım alanı var. En sık ve en kolay ulaşılan yolu da sigara, nargile, purodur. Sigara sekiz saniyede bir can alıyor. Tüm dünyada önlenebilir ölüm sebeplerinin başında sigara kullanımı geliyor" diye konuştu.

Sigara ortadan kalktığında ölüm sebeplerinin en önemlisinin de ortadan kalkmış olacağını ifade eden Tabakoğlu, şunları kaydetti:

"Tütün savaşı, sigara savaşı bizim şu anda en önem vermemiz gereken unsurlardan bir tanesidir. Çünkü milletimizi, gençliğimizi, geleceğimizi öğüten bir tehlikedir sigara. Şimdi sigara öyle bir şey ki içerisinde 4 bin çeşit zehir var. Bunlar içerisinde nikotin bağımlılık yapıyor. Bir deney yapmışlar. Köpeklere sigara dumanı vermişler. Köpekler öksürüyor, tıksırıyor ve bir süre sonra köpek sigara dumanını ister hale geliyor.

Siz düzenli olarak bunu almaya başladığınızda, vücut, 'ne zaman nikotin gelecek' diyor. Sigaranın içerisinde bütan gazı, kadmiyum, radom, böcek ilacı, tuvalet temizleyici, boya, roket yakıtı, arsenik, aseton ve metan gibi zehirler vardır. Biz nikotini alabilmek için 4 bin çeşit zehri de vücudumuza alıyoruz."

-"Her içilmiş sigara ömürden bir parça alır"

Her içilmiş sigaranın ömürden bir parça aldığını dile getiren Tabakoğlu, düzenli bir içicinin ömrünün 15 yılını sigaraya verdiğini belirtti.

Sigara kaynaklı erken ölümlerin artış gösterdiğini aktaran Tabakoğlu, şöyle devam etti:

"Ömrün en kıymetli zamanı yaşlılık zamanıdır. Çocuklarımı okuttum, rahat edeceğim, gezeceğim dediğiniz zaman sigara hop yakanıza yapışır, 'nereye gidiyorsun, gezmek yok sana, hastaneye gideceksin, tık nefes dolaşacaksın, koşa koşa gezemezsin, bir sürü ilaç kullanmak zorunda kalacaksın ve 15 yılını bana vereceksin' der. Bu 15 yıl nedir. Çocuğunun mezuniyetini göremeyeceksin, torunu göremeyeceksin. Bu gerçeği herkesin görmesi gerekiyor."

Daha önce sigara içmiş biri olarak sigaranın bir esaret olduğunu söyleyen Tabakoğlu, "Sigara, esrar ve eroinden 8 kat daha güçlü bağımlılık yapar. Yani masum bir şeyle uğraşmıyoruz. Eroin, esrar bulmak yasaktır ama sigara bulmak çok kolay her yerden ulaşılabiliyor. Sigara diğer alkol ve uyuşturucu bağımlılığına da yatkınlık oluşturuyor" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Tabakoğlu, sağlıklı bir ömür için sigaradan uzak durulması gerektiğini kaydetti.

Söyleşide, topluluk üyeleri bağımlılık konulu şiirler okudu. Konuşmaların ardından söyleşiye katılan üniversite öğrencilerine ve davetlilere ıhlamur ikram edildi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER