ÖNE ÇIKANLAR :
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Şubat 2014 Cuma 15:36

Sevgililer Günü'nde kalpleri dinlediler


Hipertansiyon ile Mücadele Derneği ve Karşıyaka Belediyesi Sevgililer Günü dolayısıyla ilçede yaşayan vatandaşlara kalp, damar ve tansiyon hastalıklarıyla ilgili bilgi verdi, tansiyon ölçümü ve EKG çekimi yaptı.
Derneğin Yönetim Kurulu Üyesi Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ertuğrul Ercan, sosyal sorumluluk projesi yürüttüklerini belirtti.
Karşıyaka Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirdikleri çalışma kapsamında ilçede yaşayanlara kalp, damar ve tansiyon hastalıklarına ilişkin bilgi verdiklerini, felç ve inmeye karşı uyardıklarını anlatan Ercan, "Sevgililer Günü her zaman kalp ile ifade ediliyor. Biz de kalp doktorları olarak vatandaşlarımızın sağlığına daha çok değer vermesini istiyoruz" dedi.
Stantlarda kalp şeklinde balon dağıttıklarını ve belediye binasında da tansiyon ölçümü ve EKG çekimi yaptıklarını anlatan Ercan, şöyle konuştu:
"Burası Sevgililer Günü'nü kutlamak için iyi bir yer mi bilmiyorum ama sevdiklerimizle daha çok vakit geçirmek için yapılması gerekenler var. Öncelikle doktor tavsiyelerine uyulması gerekiyor. Tuz, şeker ve yağın kısıtlanması yeşil sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye önem verilmesi şart. Kalp hastalıkları konusunda risk altında olanlarında rutin kontrollerini atlamamasını öneriyoruz."
- 35 yıllık çiftten mutluluk önerisi
Karşıyaka Belediyesi önündeki stanttan kalp şeklinde kırmızı balon alan 66 yaşındaki Aynur Tunç, "Bugün galiba Sevgililer Günü. Kalbi çağrıştırdığı için balonlar dağıtılıyor. İnsan her gün sevgili olmalı. Bizden artık geçti de çocuklarımız mutlu olsun" dedi.
Tunç, Sevgililer Günü'nün gençlerin yanı sıra hediyelik eşya satışı yapan esnaf için de mutluluk verici olabildiğini dile getirdi.
Kalp sağlığına ilişkin bilgi alan 35 yıllık evli Zeliha ve Sedat Bilgilisoy çifti ise birbirlerine sürpriz hediyeler aldıklarını, ancak asıl mutluluğun çocukları ve torunlarıyla bir yaşam sürmek olduğunu anlattı.
Genç sevgililere uzun birliktelik konusunda tavsiyeler veren Sedat Bilgilisoy (70), "Birbirlerine sevgi ve saygı ile bağlansınlar. Bizim yaşımızda her gün ve her yıl çok özel geçiyor" dedi.
Tansiyon kontrolünden geçen 71 yaşındaki Makbule Toktay ise şunları kaydetti:
"Bugün Sevgililer Günüymüş, ben kalbim için buraya geldim. Bizim zamanımızda Sevgililer Günü mü vardı? Sevgililer Günü gelip geçiyor, Allah her gün mutluluk versin. Ben eşimi 40-50 yıl önce kaybettim. Herkesin her gün kıymetini bilen bir kişi olsun."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER