ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Aralık 2013 Pazar 15:10

"Sevdiklerimizle Sağlığa Yürüyoruz" etkinliği


Afyonkarahisra'da "Sevdiklerimizle Sağlığa Yürüyoruz" etkinliği düzenlendi.

Etkinlik, Sağlık Bakanlığı'nın 2014 yılını "Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı" ilan etmesi nedeniyle Afyonkarahisar Halk Sağlık Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Afyonkarahisar Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, personeli ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi.

Afyonkarahisar Valiliği önünde toplanan katılımcılara, yürüyüş öncesinde "adımsayar" cihazı hediye edildi.

Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Akgün Corav, etkinlik öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, her işin başının sağlık olduğunu, insanların daha sağlıklı bir hayat sürdürebilmeleri için hareketin önemine dikkati çekmeye çalıştıklarını söyledi.

Çağın getirdiği şartlarla insanların eskiye göre daha az hareket ederek yaşadıklarını belirten Corav, "Bunu telafi etmek için bu tip kampanyalara ihtiyaç var. Yürümek insanın en rahat yaptığı, en kolay bir hareket. Böyle basit bir olgudan bunu vurgulayarak farkındalık yaratmak isitoyoruz. İnsanların daha sağlıklı bir hayat yaşamalarını istiyoruz. Bu da önleyici bir sağlık hizmetidir" dedi.

Afyonkarahisar Halk Sağlığı Müdürü Lütfi Akgün de 2014 yılına sağlık için yürüyerek girdiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Amacımız sağlığı ve bunun önemini vurgulamak. Biz sadece hareketi değil sağlıklı beslenmeyi, tuzu azaltmayı ve hareketi önemsiyoruz. Bunun önemini halkımıza anlatmaya çalışıyoruz. 7'den 77'ye kadar herkes bu yürüyüşe katılıyor. Yürüyüşü vurgulamak için 'adımsayar' cihazı dağıttık. Burada 'adımsayar' cihazıyla insanlarımızın bir gün içerisinde ne kadar adım attıklarını öğrenecekler. Biz diyoruz ki 'adımsayar'ınızı belinize takın sabahtan akşamak kadar ne kadar adım attığınızı tespit edin. Bize gelin 'şu kadar adım attın' deyin biz de 10 yıl sonra ne olacağınızı söyleyelim."

Obezitenin önemine dikkati çekmek, obeziteye bağlı sağlık risklerini azaltmak amacıyla gerçekleştirilen etkinlik, Afyonkarahisar Stadyumu'nda sona erdi.

Yürüyüşe, İl Sağlık Müdürü Necip Yemenici, Afyonkarahisar Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Ayhan Erenoğlu, sağlık çalışanları ve vatandaşlar katıldı.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER