ÖNE ÇIKANLAR :
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 04:26

Sakinleşmeniz için 7 öneri

Sakinleşmeniz için 7 öneri

Bazı günler kendinizi asabi hissediyor, çabuk mu sinirleniyorsunuz? Aslında bu durumdan kurtulmak basit.


Sakinleşmek, kontrol sahibi olmak zor görünse de, size vereceğimiz önerilerle durumların daha kötüye gitmesinin önüne geçebilir ve sinirlerinizi bir nebze olsun yatıştırabilirisniz.

İşte sakinleşmenizi sağlayan 7 öneri

Sessiz kalın: Kafanızın içindeki tüm düşünceleri sözcüklere dökme istediği her ne kadar ağır bassa da, bu gibi durumlarda sessiz kalmak en doğru seçenek diyebiliriz. 

Sinirinizin daha sonra pişman olacağınız sözlere dönüşmesine izin vermek yerine akıllıca davranarak sessiz kalın ve düşüncelerinizi yansıtmak için daha uygun bir anı bekleyin.

Durumun nedenini kavrayın: Sessiz kalmayı başardıktan sonra, sinirlenmenize sebebiyet veren durumun nedenini düşünün. Özellikle ortada bir yanlış anlaşılma olmadığından emin olun.

Karşınızdaki gibi düşünün: Sinirlenmenize bir kişi neden olduysa, duruma karşınızdaki kişinin gözünden bakmayı deneyin. Bu şekilde daha yumuşak bir cevap vermeyi başarabilirsiniz.

Derin nefes alın: Durum anında sessiz kalmayı başarabilmek için derin ve yavaş nefes alın. Nefes alıp vermek zihninizin rahatlamasına da yardımcı olacaktır.

Mekandan uzaklaşın: Sinirlenmeye başladığınızı hissettiğinizde bulunduğunuz mekanı değiştirerek olayın uzamasını engelleyebilirsiniz. 

Alışkanlık değiştirin: Sinirinizi kontrol etmenizi engelleyen alışkanlıklardan kurtulmaya çalışın. Bu alışkanlıkları bir anda değil ancak yavaşça terk edin.

Cevap vermeye karar verdiğinizde: Konuşmaya eleştirerek başlamak yerine, kendi hislerinizi ifade ederek başlayın. Sorunu açıkça ortaya koyun ve neye sinirlendiğinizi açıklayın. 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER