ÖNE ÇIKANLAR :
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Nisan 2013 Salı 23:54

Sakın bunları yapmayın!

Sakın bunları yapmayın!

Yemekten sonra siz bu yanlışlara kesinlikle düşmeyin. İşte yemekten sonra yapılmaması gereken 9 kural.


Yemek üstüne keyif yapmak diye tabir ettiğimiz çay içmek, sigara içmek gibi davranışlar çok zararlı olabiliyor. Bu alışkanlıkların ne kadar zararlı olduğunu biliyor musunuz?

İşte yemekten hemen sonra yapılmaması gerekenler...

1. Yemekten sonra hemen meyve yenmemeli

Meyvelerde bulunan bir madde bağırsaklardaki bakterilerce benzoik aside dönüştürülür. Bunun yanı sıra sebzeler izotiyosiyanat içerir. Bu iki kimyasal madde ise kalkan bezinin işlevini olumsuz etkiler ve bezin şişmesine neden olur.

2. Yemekten sonra hemen çay içilmemeli

Çayın içerdiği tannen asidi, yemeklerdeki protein ve demirle birleşerek, vücut tarafından zor sindirilen jel ya da çökelti haline gelir. Bu durum uzun sürerse, demir eksikliği kansızlığa ve protein yetersizliğine yol açar.

3. Yemekten sonra hemen fazla su içilmemeli

Yemekten sonra hemen içilen su, mide basıncını arttırarak, midedeki besinlerin sindirilmeden küçük bağırsaklara geçmesine neden olur. Bunun yanı sıra yemekten sonra içilen fazla su, mide suyunu seyreltip gücünü zayıflatmanın yanı sıra, mide asidinin anti-bakteriyel özelliğini de yok ederek, mide ve bağırsak hastalıklarına yol açar.

4. Yemekten sonra hemen sigara içilmemeli

Yemekten sonra mide hareketleri ve kan dolaşımı hızlanırken, kılcal damarlar da genişler, bu da sigara içindeki toksinlerin vücuda yayılmasını hızlandırır. Yemekten sonra içilen sigaranın vücutta yarattığı tahribat, normalin 10 katına çıkabilir.

5. Yemekten sonra hemen gazlı meşrubat içilmemeli

Gazlı meşrubat mide suyunu seyreltip sindirimi zayıflatmanın yanı sıra, iştahı da keser. Buna ek olarak, gazlı meşrubatın meydana getirdiği karbondioksit de şişkinliğe yol açar.

6. Yemekten sonra hemen tatlı yenmemeli

Yemekten sonra yenilen tatlılarda bulunan şeker, kolayca yağa dönüşür ve şişmanlığa neden olur. Şeker ayrıca, pankreasın salgılama işlevini zayıflatarak, şeker hastalığının meydana gelmesini hızlandırır.

7. Yemekten sonra ağır spor yapılmamalı

Ağır hareketler yapıldığında bacak ve kollardaki kan dolaşımı hızlanırken, mide ve bağırsaklara aktarılan kan miktarı azalır. Bu da mide suyunun salgılamasını ve sindirimi olumsuz etkiler. Ayrıca yemekten sonra mide hacmi büyür, ağır hareketler ise mide sarkmasına neden olur.

8. Yemekten hemen sonra kitap okumamalı

Yemekten sonra hemen kitap okumak, kanın beyne yönelmesinden dolayı, mide ve bağırsaklardaki kan miktarının azalmasına neden olurken, mide suyu salgılanması üzerinde olumsuz etki yaratır ve sindirimi olumsuz etkiler. Bu durumun uzun süre devam etmesi, gaz ve mide ağrısına yol açar.

9. Yemekten hemen sonra banyo yapılmamalı

Duş sırasında kanın ciltteki kılcal damarlara yönelmesi, sindirim sistemindeki kan dolaşımını yavaşlatır ve sindirimi zayıflatır.

O takdirde, yemekten ne kadar süre sonra bahsettiğimiz bu 9 şey yapılabilir?

Bu, besinlerin midede ne kadar uzun kalacağına bağlı. Şeker midede 1 saat, protein 2-3 saat, yağ ise 5-6 saat kalabilir.

Bu nedenle yemekten en az bir saat sonra spor yapılması uygun olur. Ancak bu kuralı esnek tutmalıyız. Yemekten sonra susadığımızı hissedersek, su içebiliriz.
 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER