ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2014 Cumartesi 15:06

Sağlıkta yol haritası belirleniyor

Sağlıkta yol haritası belirleniyor


Vali Ahmet Zahteroğulları, Bolu’nun sağlık alanındaki yatırımlarını, ihtiyaçlarını, sorunlarını, mevcut durumunu ve sağlık turizminin gelişmesi için yapılması gereken konuları yerinde görüşmek üzere Sağlık Bakanlığı yetkililerini Bolu’ya davet etti. 2 gün boyunca Bolu’da sağlık kurumlarında incelemelerde bulunan Sağlık Bakanlığı heyeti, Bakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun’un da katılımı ile il yetkilileri ile bir araya geldi.

    Valilik Toplantı Salonu’nda yapılan İl Değerlendirme Toplantısı'na; Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun, Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, Müsteşar Yardımcısı, Doç. Dr. Hakkı Yeşilyurt, Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Eğin, Müsteşar Danışmanı Sinan Korukluoğlu, Vali Yardımcısı Hakkı Loğoğlu ve Bolu’daki Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumların yetkilileri katıldı.

    Toplantının amacı hakkında açıklamalar da bulunan Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, “Bugün Bolu’nun sağlıkla ilgili durumunu, sağlık yatırımlarını, ihtiyaçlarını, varsa yeniden organizasyonunu, sağlık hizmetlerinin sunumunda yaşanan sıkıntılar var mı, daha iyi noktaya nasıl getiririz bunları konuşacağız. Sağolsunlar Sayın Müsteşarımız birkaç gün önce ekibini buraya gönderdi ve ekip hastaneleri gezdi, inceledi. Her bir hastanenin durumu, vatandaşa verilen hizmeti gibi konuları gözden geçirdiler. Şimdi bugün bu toplantıda bunları değerlendireceğiz ve atılacak adım varsa bunları tespit edeceğiz. Özellikle İlimizin hastane ihtiyaçları ile mevcut hastanelerin yenilenmesi ile ilgili konuları değerlendireceğiz. Bundan sonra Sayın Müsteşarımız, Bakanlık adına bunların yatırıma dönüştürülmesi gerekenlerin takdirini yapacaklar.” dedi.

    Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun ise “Bugün gerçekten güzel bir çalışmanın neticesini değerlendireceğiz. Bolu’nun sağlık anlamında her köşemizde verilen hizmetlerden, sağlık uygulamalarından memnun olduğunu gözlemliyoruz, bu devrim niteliğindeki değişim ve dönüşümün etkisi. Bu noktada sağlık çalışanlarımıza şükranlarımız sunmak isterim. Diğer taraftan Bolu’nun önümüzdeki dönemde gelişmesi muhtemel en büyük olanaklarından birisi turizm. Turizmle birlikte sağlık turizminin de Bolu’da gelişmesini hedefliyoruz. Bu noktada termal sularla alakalı çok ciddi kaynaklarımız söz konusu ve bunların sağlık turizmine dönüşmesi noktasında hem spor turizmi ile sağlık turizmini birleştirmek, hem de sağlık turizmi kapsamında tedavi hizmetleri anlamında gerek termal tesislerden gerekse üniversitenin kaynaklarından en üst seviyede yararlanma noktasında gayemiz var. Özellikle 2 saatlik mesafede yaklaşık 25 milyondan fazla bir nüfusa ulaşabilecek bir il olma münasebeti ile Bolu’nun bu doğal güzelliklerinin sağlık turizmi ile birleşmesi büyük bir adım olacaktır. İnşallah bu çalışma ile birlikte Sayın Valimizle, Bakanlık yetkililerimizle çok daha iyi bir noktaya ulaşacağımıza eminim.” ifadelerini kullandı.

    Daha sonra Bolu’nun sağlık kurumları tek tek ele alınarak Sağlık Bakanlığı yetkililerinin incelemeleri ve Bolu’nun sağlık alanında izleyeceği yol haritası masaya yatırıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER