ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 13:14

"Sağlıkta Mükemmelliyet Merkezi" oluşturulacak


Ankara Üniversitesi (AÜ), başkentte tam teşekküllü hastanenin yanı sıra kök hücre, medikalteknopark, biomedikal, biyoteknoloji gibi ileri teknolojiyle araştırmalarının yapılacağı "Sağlıkta Mükemmelliyet Merkezi" oluşturacak.
Merkez için, başkentin Etimesgut ilçesi Bağlıca ve Elvan mahalleleri içinde bulunan bin 500 dönümlük arazi, Ankara Üniversitesi'ne tahsis edildi. İmar çalışmaları tamamlanan ve imarlı tapuları çıkartılan arazide 200 milyon liralık yatırım yapılması planlanıyor.
Projelendirme çalışmalarına başlanılan arazi içinde tam teşekküllü bir hastanenin yanı sıra kök hücre, medikalteknopark, biomedikal, biyoteknoloji gibi ileri teknolojinin kullanılacağı araştırmalar yapılacak, endüstri ile işbirliğinde çalışacak birimler yer alacak.
-"Ulaslararası merkez olacak"
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "hastanenin gerek eğitim ve araştırma alanlarında gerekse tanı ve tedavi alanlarında uluslararası bir merkez olacağını" söyledi.
Türkiye nüfusunun hızla arttığını, buna bağlı sağlık hizmetlerinin daha bilimsel ve rasyonel verilmesi için yeni sağlık merkezlerine ihtiyaç olduğunu ifade eden İbiş, "Nitekim, Sağlık Bakanlığımızın binlerce yatak kapasiteli kent hastaneleri kurma çalışmaları devam ediyor. Biz de Ankara Üniversitesi olarak ileri teknolojiye sahip Sağlıkta Mükemmeliyet Merkezi kurma projemizi hayata geçirmek üzere Sayın Başbakanımızın da destekleriyle önemli bir adım attık" dedi.
İmar çalışmaları tamamlanan, tapusu alınan arazinin, kent imar planına göre şehirleşmenin en yoğun olduğu bölgede bulunduğuna dikkati çeken İbiş, şöyle devam etti:
"Ankara, Eskişehir Yolu'na doğru çok hızlı bir gelişme göstermektedir. Bu hızlı kentleşme ve yoğunluğa rağmen, bu bölgede sağlık hizmeti verecek tesisler bulunmuyor. Ankara Üniversitesi Sağlıkta Mükemmeliyet Merkezi çalışmaları ile Sağlık Bakanlığının kent hastanelerinin hizmetlerine ve hizmette bulunacak hekim kadrosunun sürekli eğitimine önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER