ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2014 Cumartesi 13:45

Sağlık Bakanlığı, 2014'te sigarayla mücadeleye ''tam gaz'' devam edecek


Sağlık Bakanlığı, sağlığa yönelik risklerden birey ve toplumu korumak ve sağlıklı hayat tarzını teşvik etmek amacıyla, sigarayla mücadeleye 2014 yılında ''tam gaz'' devam edecek.
Sağlık Bakanlığının 2014 yılı Performans Programı'na göre, bu yıl, erkek erişkinlerde (15 yaş ve üstü) her gün tütün mamülü kullanma oranı yüzde 40'tan yüzde 38'e düşürülmesi hedefleniyor. Kadınlarda (15 yaş ve üstü) ise tütün kullanma oranı yüzde 12'den yüzde 10'a çekilmesi amaçlanacak. Erişkinler arasında her gün sigara kullanım oranı 2012 yılında erkeklerde yüzde 41,5, kadınlarda yüzde 13,1 düzeyindeydi.
Bakanlık, 2014'te tütün ve bağlımlılık yapan maddeler ile mücadele kapsamında ulusal kampanyalar ve rol model olan kişilerin destek vereceği etkinlikler düzenlenecek. Ayrıca tütün ile mücadeleyi sürdürmek, tütün maruziyetini ve bağımlılık yapıcı madde kullanımını azaltmak amacıyla öğrencilere, er ve erbaşalara yönelik seminerler, konferanslar, müsabakalar gibi etkinlikler düzenlenecek.
Tütün ve bağımlılık yapan madde kullanımını engellemeyi amaçlayan kamu spotu hazırlanacak ve madde bağımlılığı tedavisinde merkez sayısı genişletilerek hizmete ulaşabilirliği sağlanacak.
Buna göre 2013 yılında 25 olan madde bağımlılığı tedavi merkezi sayısı 27'ye çıkarılacak. Bu merkezlerin, nitelik ve nicelik yönünden geliştirilerek, daha etkin ve verimli tedavi ve hizmet sunması sağlanacak.
-Pasif içiciliği önleme kampanyası başlıyor
Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ömer Tontuş, AA muhabirine 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, sigara kullanımıyla mücadelede Türkiye'nin dünya genelinde en başarılı ülkelerden biri olduğunu belirtirken, Türkiye'nin Dünya Sağlık Örgütü tarafından da örnek gösterildiğini söyledi.
Bunun Türkiye için bir övünç kaynağı olduğunu belirten Tontuş, tütünle mücadelede bilinçlendirmeden, dikkat çekmeye bir çok basamak olduğunu, bu sürecin tamamlandığını, pasif içiciliği önlemenin de bu mücadelenin önemli unsurlarından biri olduğunu bildirdi. Tontuş, şunları kaydetti:
''Türkiye'de önemli bir kesim sigarayı bıraktı, yaklaşık 2 milyondan fazla kişi düzenli sigara kullanımını bıraktı. Ama hala kullananlar da inat ediyorlarsa bari etrafına zarar vermesin, hamile anneyse çocuğuna zarar vermesin, anne baba, evladına, arkadaşına zarar vermesin. Bakanlık olarak 5'inci dönem kampanyalarımız 1 yıl süreyle pasif içicilik temalı olacak. Pasif içicilik ve buna bağlı mücadeleyle alakalı 1 Mart itibariyle kampanyaya başlıyoruz. Hem kamu spotları hem de programlar aracılığıyla mücadelemize başlıyoruz, bu dönemde bilgilendirme yapacağız. Türkiye sigara ve tütün mamülleriyle mücadelede başarı sağladı, bu başarıyı devam ettirecektir, örnek ülke olmayı devam ettireceğiz.''
-''2 milyon kişiyi daha sigaradan kurtarmaya çalışacağız''
Sigara kullanımı sonucu tütün ve tütün mamullerinin ortaya yaydığı kimyasallar nedeniyle kullanıcının etrafındaki insanların zarar gördüğünü belirten Tontuş, 'Pasif içicilikte korumaya çalıştığımız grup bu, ikinci olarak da özenti oluşturuluyor. Sizin bir figür olarak gelecek nesillerin önünde sigara içiyor olmanız durumunda etrafınızdakilere rol model olabilirsiniz, onlar da gelecekte sizin taklit etmek adına sigara içebilirler'' şeklinde konuştu.
Sigaraya başlama yaşının neredeyse artık ilkokul seviyelerine düştüğünü ifade eden Tontuş, sigara kullanımı ile mücedele ederken 2 milyon kişiyi daha sigara ve sigaraya bağlık etkilerden kurtarmaya çalışacaklarını söyledi.
Tontuş, sigarayı bırakmanın gelecekte akciğer kanserinin, KOAH gibi hastalıkların azalması anlamına geleceğini, bunun da ülke için daha sağlıklı bir nesil getireceğini sözlerine ekledi.
-Sigara ortalama yaşam süresini 10 yıl azaltıyor
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tunçalp Demir de yapılan araştırmalara göre, sigaranın ortalama yaşam süresini 10 yıl azalttığına dikkati çekerek, yaşamı uzatacak en önemli etkenin sigara içmemek, içiliyorsa da sigarayı bırakmak olduğunu söyledi.
Sigarada nikotinin bağımlılık yapıcı etkisi bulunduğunu belirten Demir, düzenli alımda keyif verici etkisi de olan nikotinin, alınmadığında yani sigara bırakıldığında 'yoksunluk belirtileri'ne yol açtığını, bu belirtilerin de ''şiddetli sigara içme arzusu, sinirlilik, huzursuzluk, gerginlik, kendini mutsuz hissetmek, konsantrasyonda azalma, iştah artışı'' olduğunu kaydetti.
Bunların sigarayı bırakmayı zorlaştıran en önemli etkenler olduğunu ifade eden Demir, sigarayı bırakmak için tıbbi destek almanın önemli olduğunu, kişinin sigarayı kendi kendine bırakmayı denediğinde zorlanması durumunda bir hekime danışarak, etkinliği kanıtlanmış tıbbi tedavi yöntemlerinden yararlanabileceğini bildirdi.
Sigarayı bırakmaya karar veren kişinin yılmadan, sürece aynı kararlılık ile devam etmesi gerektiğini vurgulayan Demir, ''Her deneme bırakmaya giden yoldaki bir adımdır. Sigarasız hayat ile 40'tan fazla ölümcül hastalık riskiniz azalır, sevdiklerinizle daha uzun ve sağlıklı yaşarsınız. Sigaraya harcayacağınız parayı ailenize harcarsınız, kendinize güveniniz artar. Çocuklarınıza, çevrenize iyi bir örnek olursunuz'' şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER