ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mart 2014 Cumartesi 19:28

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu Şırnak'ta


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'nin 2018 yılında sağlık turizminden 10 milyar dolar gelir elde etmeyi hedeflediğini söyledi.
Bakan Müezzinoğlu, beraberinde AK Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar ve AK Parti İl Başkanı Mehmet Demir ile Şırnak merkeze bağlı Kasrik ve Kumçatı beldelerindeki seçim bürolarını ziyaret ederek, Şehri Nuh Otel'de Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen Tıp Balosu'na katıldı.
Müezzinoğlu, baloda yaptığı konuşmada, sağlık çalışanlarının bayramını kutlayarak, insanlık tarihinin en eski mesleği olan sağlıkçıların gelecekte de en saygın meslek olacağını belirtti.
Türkiye'de 11 yılda sağlık alanında sessiz bir devrim yaşandığını ve bunu da fedakar sağlık çalışanlarıyla yaptıklarına dikkat çeken Müezzinoğlu, "Türkiye'de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. 11 yıllık sesiz devrimin ruhunu sağlıkta olduğunu gördük. Bugün Dünya Sağlık Örgütü'nün ve Avrupa ülkelerinin Türkiye'nin yakaladığı sağlıkta başarılı dönüşü algılamakta zorladıklarını ifade ediyorlar" dedi.
Sağlık hizmetleri alanındaki memnuniyetin 2013 yılında yüzde 75'e çıktığını vurgulayan Müezzinoğlu, AK Parti'nin milletin partisi ve hizmetkarı olduğunu söyledi.
Milletin sağlık alanında emniyet ve güven duyabileceği adres olduklarını ifade eden Müezzinoğlu, bunu büyük oranda başardıklarını bildirdi. Türkiye'nin yeni yapılacak şehir hastaneleriyle 5 yıl sonra toplamda 95 bin yatak kapasiteli modern hastanelere kavuşacağına dikkat çeken Bakan Müezzinoğlu, şöyle devam etti:
"Önümüzdeki dönemde çok önemli hedeflere doğru gidiyoruz. Şu an inşası devam eden 31 bin yatak kapasiteli hastanelerimiz var. Bunların bir kısmı bu yıl hizmete girecek, bir kısmı önümüzdeki yıl ama en geç 3 yıl sonra bu milletin hizmetine girecek. Diğer taraftan kamu, özel sektör işbirliği ile şehir hastaneleri projesini bu ülkeye kazandırıyoruz. 24 bin yatak kapasiteli şehir hastaneleri, 15 şehir hastanesinin sözleşmeleri yapıldı ve 1 ay içerisinde ek sözleşmelerini tamamlayacağız. 3 yıl içerisinde bu 24 bin yatak kapasiteli hastaneler bu milletin hizmetine girecek. Bu yılda 24-25 bin yatak kapasiteli şehir hastanelerinin projelendirme safhasına giriyoruz."
Müezzinoğlu, bu yıl bir taraftan projelendirip, bir taraftan ihalesini yaptıkları hastanelerle 5 yıl sonra bütün yatakları nitelikli, fiziki mekanları gelişmiş, çağdaş ve modern toplam 95 bin yatak kapasiteli hastanelere kavuşmuş olacaklarını vurguladı.
- 1 milyar nüfusa sağlık hizmeti
Türkiye'de 2002 yılında cebinde parası olan 110 bin kişinin Almanya, İngiltere, Fransa veya ABD'ye tedavi için gittiğini anımsatan Müezzinoğlu, yaklaşık 1,5 milyon dolar harcadıklarına dikkat çekti.
"Ama 2013 yılında yaklaşık 500 bin yabancı ve içerisinde Almanlar, İngilizler, Fransızların olduğu insanlar 2,5 milyar dolar ülkemize tedavi için para bıraktılar. Niye? Türkiye'nin hekimlik standardı yüksek de ondan. Türkiye'nin sağlık standartlarında bir kaliteyi yakaladık da ondan. 2018'de sağlık turizminden 10 milyon dolar gelir elde etmeyi hedefliyoruz" diyen Müezzinoğlu, 1 milyar nüfusa sağlık hizmeti sunabilen, bölgenin sağlık merkezi olabilen ülke olmayı hedeflediklerini belirtti.
- Çözüm süreci
Bakan Müezzinoğlu, çözüm sürecinin bölgeye farklı zenginliklerin gelmesine vesile olacağını söyleyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Birlik ve beraberliğe, ülkenin ortak kaderine birlikte sahip çıkmaya ihtiyacımız var. Çatıştıran, ayrıştıran, yakan, yıkan değil, tam aksine 76 milyon ülke vatandaşımızı kendi saygın ve değerli vatandaşı gören ve bu anlayışı ülkenin en doğusundan, en batısına, herkese eşit ve hakkaniyetli hizmetleri sunabilmek için başaracağız. Bu bölge son 30 yılda çok ağır bedeller ödedi. Sıkıntılar ve çatışmalar nedeniyle millet çok ağır bedellerin muhatabı oldu. Kardeşlik duygularımızı hak ve hukuk çerçevesinde, herkesin hakkını merkeze alarak, hukuk ve demokrasiyi güçlü kılarak, inşallah çok daha iyi noktalara yürüyeceğiz. Sağlık camiası bu anlamda öncü bir camiadır. Çünkü hekimliğin yemininde insana verilen değer gizlidir. İnşallah çözüm süreci bu bölgeye farklı zenginliklerin gelmesine vesile olacak. Çözüm sürecinden rahatsız olanlara asla prim vermeyeceğiz. Birlikte güçlü bir milletiz. Biz gelecekte de birlikte var olacağız."
Müezzinoğlu, Şırnak'ta yılın doktoru seçilen Dr. Oğuz Küçükyılmaz'a plaketini verdi. Şırnak Vali Vekili Mustafa Akgül ise Müezzinoğlu'na Hz. Nuh'un gemi maketini hediye etti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER