ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Mart 2014 Cumartesi 13:31

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Bursa'da


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Bunların son bir yılda, yani Gezi olaylarıyla veya 17 Aralık olaylarıyla uğraştıkları tek bir şey var; 'Siyasi istikrarı bozalım ki ekonomik istikrar bozulsun, ekonomik istikrar bozulsun ki biz milleti daha rahat hortumlayalım, milletin cebinden elimizi çekmeyelim' ama artık yağma yok, artık Recep Tayyip Erdoğan var, artık AK Parti var" dedi.
Merkez Nilüfer ilçesi Görükle Mahallesi'nde, mübadele göçmenleriyle bir kafeteryada bir araya gelen Müezzinoğlu, yaptığı konuşmada, AK Parti'nin 2001 yılından bu yana kendisine yönelik bütün oyunları bozduğunu belirterek, partilerinin dik duruşunu 30 Mart akşamından sonra da çok daha istikrarlı bir şekilde devam ettireceğini söyledi.
AK Parti'nin, milletin partisi olduğunu, milletten başka hiçbir yerden ne emir ne talimat aldığını, emir ve talimat alacakları tek yerin, sandık ve sandık sonuçları olduğunu anlatan Müezzinoğlu, şöyle devam etti:
"Kurulduğumuz günden bu güne milletimiz bizi hiç yalnız bırakmadı, hep yanımızda oldu. Biz de hep milletle beraber olduk. Milletin imkanlarını millete döndürmek için gece gündüz demeden çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. O çalışmalarımızdır ki bugün sağlıkta dünyaya örnek olacak bir noktaya geldik. 10-11 yıl önce emeklilerimize, yaşlılarımıza, Yeşil Kartlılarımıza, fakirimiz fukaramıza, engellimize, '10 yıl sonra senin koşulların şöyle olacak' deseydik inanabilir miydi? Aile hekimlerini, uzman doktorlarını, modern hastanelerini, laboratuvar tetkiklerini, en ileri radyolojik tetkiklerini, en ileri ameliyathane koşullarını, yeni doğan ünitelerini 10 yıl önce acaba biz bu kürsüden söyleseydik bu salondaki kardeşlerim bile inanabilir miydi? Şimdi bazen soruyorum; ey Kılıçdaroğlu, sen SGK genel müdürüydün, vatandaş ilaç bulamıyordu. Şimdi ambulans uçağıyla Hindistan'a da Kazakistan'a da Cibuti'ye de Londra'ya da gidebiliyoruz. Oradan vatandaşımızı alıp geliyoruz. Şimdi şehir hastanelerimizle artık şu iddiadayız; 76 milyon insanına dünya standartlarında sağlık hizmeti sunan bir ülke olduk ama artık yetmez diyoruz. 1 milyar nüfuslu yakın coğrafyanın insanına sağlık turizminde de dikkat edeceğiz. Onun için 'şehir hastaneleri' diyoruz. Onun için Bursa'ya yaklaşık bin 500 yataklı şehir hastanesinin temelini inşallah arsa, bürokrasi sorunu çözüldüğü an önümüzdeki 2-3 ay içinde onun da temelini atacağız. Bursa'yı sağlık turizminin merkezi yapacağız."
Müezzinoğlu, 10 yıl önce ekonomik imkanları yeterli yaklaşık 110 bin vatandaşın, tedavi için Almanya, İngiltere ve ABD'ye giderek yılda 1,5 milyar dolar harcadığını dile getirdi. Geçen yıl yakın coğrafyadan değil, Almanya, Hollanda, Rusya ve Türk cumhuriyetleri ve Arap dünyasından sağlık hizmeti almak için Türkiye'ye yaklaşık 480 bin kişinin geldiğini ve ülkeye 2,5 milyar dolar getirdiğini bildiren Müezzinoğlu, 5 yıl sonra şehir hastaneleri tamamlandığında sağlık turizminden 10 milyar dolar gelir beklediklerini anlattı.
- "Sen neden rahatsız oluyorsun?"
Ülkedeki bütün başarıları, "Türkiye'de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sayesinde yakaladıklarını vurgulayan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:
"Bunların son bir yılda, yani Gezi olaylarıyla veya 17 Aralık olaylarıyla uğraştıkları tek bir şey var; 'Siyasi istikrarı bozalım ki ekonomik istikrar bozulsun, ekonomik istikrar bozulsun ki biz milleti daha rahat hortumlayalım, milletin cebinden elimizi çekmeyelim' ama artık yağma yok, artık Recep Tayyip Erdoğan var, artık AK Parti var. Daha önce başarmış olabilirsiniz. Rahmetli Menderes'e başarmış olabilirsiniz. 12 Mart muhtırasıyla başarmış olabilirsiniz. 12 Eylül darbesiyle başarmış olabilirsiniz. 28 Şubat postmodern darbesiyle başarmış olabilirsiniz ama artık yağma yok. Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti ve millet var. İnşallah milletle beraber yürüyüşümüz, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bize vasiyet olarak bıraktığı o muasır medeniyet seviyesinin üzerindeki hedefe, 2023 yılında bu ülkeyi Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti götürecektir."
Müezzinoğlu, 230 milyar dolardan aldıkları milli geliri 800 milyar dolara taşıdıklarını, 2023'te bunu 2 trilyon dolara ulaştırmayı hedeflediklerini bildirdi.
Bu hedeflerden İngiltere, Almanya, Fransa, İsrail'in rahatsız olabileceğini belirten Müezzinoğlu, şöyle konuştu:
"Ey CHP, sen neden rahatsız oluyorsun? Ey MHP, sen neden rahatsız oluyorsun? Benim vatandaşımın, onur duyacak bir saygınlıkla başı dik, alnı açık. Her ülke vatandaşıyla karşı karşıya gelmekten onur duyacağı koşullardan neden rahatsız oluyorsunuz? Kazakistan'da 15 gün önce tır şoförümüz kaza yaptı, kırıkları vardı. Bakanlığı aradı ve tedavisini ülkesinde olmak istediğini söyledi. Ambulans uçağımız gitti, Kazakistan'dan tır şoförümüzü aldı ve getirdi. İşte Türkiye bu. Bunun için bir şeye ihtiyacımız var, birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Vatandaş, kimin hırsız olduğunu gözünden anlar. Vatandaşımız, kimin kendisini sevip sevmediğini gözünden anlar. Kimin milli iradeye tuzak kurup kurmadığını bu vatandaşın feraseti bilir. Siz bunu, sandıkla başaramadıklarınızı tuzaklarla darbelerle kasetlerle başarmaya çalışıyorsunuz ama inşallah daha önce alamadığınız dersi 30 Mart akşamı alırsınız ki halkla milletle beraber yürümenin gereklerini yaparsınız."
Mudanya ilçesinde son derece modern bir hastanenin açılışını yapacaklarını dile getiren Müezzinoğlu, "Bazen diyorum ki; Ey Kılıçdaroğlu, bu hastanelerimizin önüne 'otel' yazısı yazsak sen oranın hastane olduğu bile fark edemezsin. 5 yıldızlı otel standardında hastaneler yapıyoruz. Bundan rahatsız oluyorlar" ifadesini kullandı.
Toplantıda, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe hazır bulundu.
(Bitti)
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER