ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2017 Çarşamba 14:12

Sağlık Bakanı ameliyat sayılarında artış iddialarını yorumladı

Sağlık Bakanı ameliyat sayılarında artış iddialarını yorumladı

Sağlık Bakanı Akdağ: "Çok nadir uygulamalar dışında, Türkiye'de hiçbir hastaya herhangi bir gereksiz ameliyat yapıldığını düşünmüyorum"


Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Hastanelerde ameliyat sayılarında artış olduğu" iddialarına ilişkin, "Çok nadir uygulamalar dışında, Türkiye'de hiçbir hastaya herhangi bir sebeple gereksiz ameliyat yapıldığını düşünmüyorum. Hekimlerimiz, yeterli tecrübesi olan bu hususta ihtisası olan cerrahlarımız, ihtiyaç duydukları hastalara, ihtiyaç duydukları ameliyatları yapıyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

Akdağ, Bahreyn Sağlık Konseyi Başkanı Şeyh Muhammed Bin Abdullah Al Halife ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Akdağ ve Al Halife, ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Akdağ, Bahreyn'in, Basra Körfezi'nde, Türkiye'nin ortak tarihi geçmişiyle güçlü, dini ve kültürel bağları bulunan istikrarlı bir ülke olduğunu, aynı zamanda körfez ülkeleri arasında da hızlı büyüyen güçlü bir ekonomiye sahip bulunduğunu söyledi.

Türkiye ve Bahreyn'in 300 milyon dolar civarında ticaret hacminin olduğunu belirten Bakan Akdağ, iki ülke arasındaki ticaret hacmini daha yukarılara taşımayı arzu ettiklerini vurguladı.

Akdağ, iki ülke arasındaki ilişkinin sadece siyasi ve ekonomi ile sınırlı olmadığına işaret ederek, Dünya Sağlık Örgütü, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Körfez İşbirliği Konseyi gibi uluslararası platformlarda da bu ilişkinin artarak devam ettiğini kaydetti.

Bahreyn Sağlık Konseyi Başkanı Al Halife ile yaptıkları görüşmede, Sağlıkta Dönüşüm Programı'na ilişkin edinilen tecrübeleri paylaştıklarını ve bu kapsamda geliştirilebilecek iş birliği alanlarını da değerlendirdiklerini anlatan Bakan Akdağ, konuk heyetin Türkiye'de kaldığı süre içerisinde, bakanlığın çeşitli birimleriyle hastanelerde çalışma ve değerlendirmelerde bulunacağını söyledi.

Al Halife ise Bahreyn'de sağlık sigortası sistemini geliştirmek istediklerini ifade ederek, Dünya Bankasına başvurduklarında Türkiye'nin bu konuda iyi örnekler arasında gösterildiğini dile getirdi.

Al Halife, 2005'te de Türkiye'yi ziyaret ettiklerini, sağlık sigortası alanında çalışmaları yerinde gördüklerini anımsatarak, "Sayın Bakan'ın deneyimlerinden istifade etmek istiyoruz. Türkiye bizim olmak istediğimiz sistemde. Bizim bu ziyaretimizde yapmak istediğimiz, hastanelerde sistemi nasıl yürüteceğiz, planlamaları yerinde görmek için geldik." dedi.

- "Gereksiz yere ameliyat yapılmıyor"

Konuşmaların ardından Sağlık Bakanı Akdağ, bir gazetecinin, "Hastanelerde ameliyat sayılarında bir artış olup olmadığına" ilişkin sorusunu cevaplandırdı.

Türkiye nüfusunun 2011 ve 2015'te yüzde 6 arttığını ifade eden Akdağ, ameliyat sayılarında yüzde 10 artış gerçekleştiğini ancak nüfusla kıyaslandığında bunun çok daha az olduğunu vurguladı.

Sosyal güvenliğin kodlamalarında bazı değişiklikler yapıldığını aktaran Akdağ, ameliyat olarak tanımlanmayan bazı işlerin daha sonra bu şekilde tanımlanabildiğini, bu farklılıklarda bunun da etkisi olduğunu bildirdi.

Akdağ, şunları kaydetti:

"Türkiye'de bu işi bilmeyenler, kötü niyetliler zaman zaman hükümeti eleştirmek ya da oluşturulan sağlık sistemini eleştirmek adına rakamlar ile sayılar ile oynamayı bir maharet zannediyorlar, zaman zaman doktorlarımızı suçlayacak bir tutum içerisine giriyorlar. Sanki doktorlar gereksiz ameliyat yapıyormuş gibi. Çok nadir uygulamalar dışında Türkiye'de hiçbir hastaya herhangi bir sebeple gereksiz ameliyat yapıldığını düşünmüyorum. Hekimlerimiz, yeterli tecrübesi olan, bu hususta ihtisası olan cerrahlarımız ihtiyaç duydukları hastalara, ihtiyaç duydukları ameliyatları yapıyorlar. Onların hakkıdır, hastaların da hakkıdır. Elbette gelişen bir sistem vatandaşın sağlık sistemine ulaşmasını kolaylaştırıyor.

Çok nadiren böyle olaylar oluyorsa da bunlar bu rakamlarla sayılarla oranlarla asla ilgisi olmayacak kadar çok nadir olaylardır. Muhalefet çevreleri de dahil olmak üzere Türkiye'de herkes vatandaşımızın sağlık hizmetine erişiminin kolaylaşmasından mutlu olmalıdır. Doktorlarımızı da aslı astarı olmayan suçlamalarla suçlamamalıdır."

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER