ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 00:48

Sağlığınızın sinsi düşmanları!

Sağlığınızın sinsi düşmanları!

Yanınızda sinirlenen birinin hayat sürenizden zaman çaldığını biliyor muydunuz? Peki ya diğerleri neler?


Yanınızda sigara içen biri varsa bunun sağlığınızı ne kadar olumsuz etkileyeceğinizi biliyorsunuz, peki yanınızda sinirlenen birinin hayat sürenizden zaman çaldığını?

Günlük yaşamımız sırasında daha bunun gibi pek çok örnek var. Alarmda kalın, yaşam kalitenizi arttırın.

Stres: Stres bazen karşınızdaki kişinin gerginliğinden bile size bulaşabilir. Mesela iş yerinde masa başında çalışma çalışmakta zorlanan bir arkadaşınızın gerginliğini farkında olmadan siz de içselleştirebilirsiniz.

New York Üniversitesi’nden Psikoloji Profesörü Tracey A. Revenson'a göre kişiden kişiye devredilen stres ilişkilerden alınan tatmini azaltıyor. Hatta kan basıncı, kalp ritmi gibi sorunları beraberinde getirirken; uykusuzluk, kronik stres, kas gerginliği ve en kötüsü kardiyovasküler sorunlara zemin sağlıyor.

Karney, bu gibi olaylarda sakin olup karşınızdaki stresli insanı uyarmanız gerektiğini belirtiyor. Böylece hem onun, hem de sizin stresiniz azalacaktır. Bazı araştırmalara göre yürümenin, bisiklete binmenin, hatta kelime bulmacalarının stresi yüzde 54 oranında azaltıyor.

Horlama: Şikago’daki Rush Üniversitesi, Uyku Bozuklukları Araştırma Merkezi Direktörü Doktor James Wyatt uykunun insan vücudu için büyük bir gereksinim olduğunu vurguluyor. Fakat yanında tuhaf sesler çıkaran biriyle uyumanın can sıkıcı olduğunu ve sabah kalktığında bu durumla birlikte gelen sinir bozukluğu, denge bozukluğu ve hatta direksiyon başında uyuyakalma gibi sonuçlar doğurabileceğini vurguluyor. Ayrıca yapılan araştırmalara göre horlayan birnin yanında uyuyan kişi gece normale oranla 47 dakika daha az uyuduğu tespit edildi.

Horlama boğaz ve ağzın arasındaki kanala hava sıkışmadır. Sıkışan hava o bölgedeki yumuşak dokuya etki eder ve doku titreyerek gürültülü bir ses çıkarır. Bu olayı engellemek için uyku öncesi alkol alınmamalıdır. Çünkü alkol bu bölgedeki kasları yumuşatır ve titreşime rant sağlar. Ya da horlayan kişi yan yatarak diliyle hava kanalını tıkamaz ve böylece horlama kesilir.

Kilo artışı: The New England Journal of Medicine’da yayımlanmış bir çalışmaya göre, kilolu bir eş ile yaşamak sizin kilo alma riskinizi yüzde 37 oranında arttırıyor. Bu durum kilolu bir ev arkadaşıyla yaşamada yüzde 57'ye çıkıyor. Yani ev içindeki kişilerinde sizin kilo çemberinizde büyük etkisi var.

San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesi’nden Doktor James Fowler ise, kişilerin kilo alma eğilimini sosyal çevresinin çok fazla etkilediğini belirtiyor. Fakat güçlü bir bağ varsa aranızda bu durum sizin lehinize çevrilebilir. Örneğin tamamı tanımadığınız insanlardan oluşan bir spor salonu yerine dostunuzla birlikte gittiğiniz spor salonu daha sizi daha çabuk olumlu yönde etkiler. Ya da birlikte verdiğiniz bir söz ile sağlıklı beslenme ve doğal tariflerle kilo verim işleminizi başarıya götüreceksiniz.

Depresyon: Depression Is Contagious kitabının yazarı Psikolog Michael Yapko, depresyona girmiş bir kişiyle ilişkiniz varsa, sizin de depresyona girme olasılığınızın yüzde 25 oranında arttığını belirtiyor. Özellikle kadınlar erkeklere göre daha fazla sorumluluk duygusu hissettiği için erkeğinin depresyona girmesi onu çok farklı bir boyutta düşünmeye iter. Örneğin; onun depresyonda olma sebebinin kendisi olduğunu ve onu mutlu edemediğini düşünür. Bu durum strese, baş ağrısına ve sinir bozukluklarına yol açabilir. Hatta depresyona giren eşinizin kötü alışkanlıklar edinmesi, öfkeli ve asabi olması, hatta ihaneti sizi çok zarar verebilir. 

Bu depresyona engel olmak için gerekli sosyal aktivitelerinizin olduğundan emin olmalı, yoga kurslarına ya da arkadaşlarınızla daha sık toplantılara katılmaya özen göstermelisiniz.

Alkol: Annals of Internal Medicine’da yayımlanmış bir çalışmaya göre, içki kontrolünü kaybetmiş bir arkadaş sizi yüzde 70 oranında fazla içki içmeye itiyor. Bu konu sizi hem ruhsal, hem de sağlıksal açıdan olumsuz yönde etkiliyor. Böylece karaciğer ve beyine büyük zarar veriyorsunuz.

Fakat çok sevdiğiniz ve çok fazla içen bir arkadaş ortamınızla buluşacaksanız randevuya olabildiğince geç gidin Arizona State Üniversitesi’nden Psikoloji Profesörü William Corbin, bir saat gecikmenin bir kokteyle eşit olduğunu vurguluyor. Ayrıca gitmeden önce kendinizi şartlandırmalı, ne kadar içeceğinizi bilmelisiniz. Orada bir içki, bir su kuralına uymalısınız. Bu durum sizde şişkinlik yaratacak ve daha az içeceksiniz. 'Hayır, yine de kendimi frenleyemem' diyorsanız finansal yönden kendinizi kısıtlayarak az parayla gitmelisiniz.

Obsesif kompulsif bozukluğu: Temiz bir erkek size çok cazip gelebilir, fakat her dakika temizlik yapan bir erkek çok tuhaf kaçabilir. Bir tür takıntı hastalığı olan obsesif kompulsif bozukluğu Amerika'da üç milyon kişiye 30 yaşından önce teşhis konulmuş. 

North Carolina Üniversitesi’nden Psikolog Jonathan Abramowitz, bu rahatsızlığını yaşayan birinin temizlediği bir yeri tekrar ve tekrar temizleyeceğiniz söylüyor. Hatta OKB hastası biriyle yaşamanın zor olduğunu, ya onunla sürekli kavga edeceğinizi ya da onun acı çekmesini görmemek için obsesif davranışlarına yardım edeceğinizi vurguluyor.

Bu konuda ona terapi tedavileri ile yardım edebilir ve stres gibi faktörleri ikinizden de uzaklaştırabilirsiniz. Fakat o terapiyi kabul etmezse siz gidin ve öğrendiğiniz şeyleri ona sorunun sadece ondan kaynaklanmadığını, beraber her şeyi aşabileceğinizi anlatın.

Pasif içicilik: Centers for Disease Control and Prevention’a göre, Amerika'da her yıl pasif içicilik yüzünden 46.000 kişi kalp hastalığına,3.400 kişi ise akciğer kanserine yakalanarak hayatını kaybediyor.

Üçüncü el içicilik olarak tabir edilen yeni bir terim var. Açıklaması, içki içen bir ortamda bulunan insanın üzerine sinen duman kokusunu, bir başka kişinin soluması. Bu durumu San Diego State Üniversitesi’nden Profesör George Matt; ''Zararsız gibi görünsede boğazı, gözleri ve astım belirtilerini etkiliyor ve ortaya çıkarıyor.'' şeklinde anlatıyor.

Uzak durmanız gereken bir başka konu ise, nargile! Sigara ile kıyaslandığında daha az zararı olduğu iddia edilen bu ürün aslında çok daha fazla zararlı. Hatta nargile içilen bir mekanda geçirilen tek bir gece dahi bir paket sigara içmiş olmakla aynı. 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER