ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Temmuz 2014 Salı 16:06

'Ramazan, tiryakiler için sigarayı bırakmaya bir fırsat'

Ramazan, tiryakiler için sigarayı bırakmaya bir fırsat

Dr. Akif Karaaslan, sigara tiryakilerinin Ramazan ayını iyi değerlendirmeleri gerektiğini, bu ayın sigaradan kurtulmak için bir fırsat olduğunu belirtti.


Yozgat Sağlık Halk Sağlığı Müdürü Dr. M. Akif Karaaslan, sigara tiryakilerinin Ramazan ayını iyi değerlendirmeleri gerektiğini, bu ayın sigaradan kurtulmak için bir fırsat olduğunu söyledi.

Dr. Karaaslan, yaptığı açıklamada, dünyada sigaradan dolayı her gün binlerce insanın hayatını kaybettiğini ve çeşitli hastalıkların sebebinin de sigara olduğunu belirtti.

EN BÜYÜK SAĞLIK SORUNU SİGARA

Dr. Karaaslan, "Dünyada en büyük sağlık sorunlarının başında sigara gelmektedir. Sigara, kansere neden olan etkenler arasında birinci sırada yer alır ve akciğer kanseri başta olmak üzere birçok hastalığa sebep olur. Sigaradan kurtulmak için Ramazan ayı önemli bir fırsattır. Çünkü oruç tuttuğumuz için tiryakiler gün boyu sigara içmiyor. Kendimizi buna göre şartlandırırsak bu ay içerisinde sigarayı bırakmak daha kolay olacaktır. Sağlığımıza ve bütçemize olumsuz etkileri olan sigaradan kurtulmak için bu fırsatın değerlendirilmesi vatandaşlarımızın yararına olacaktır." dedi.

RAMAZAN BİR BAHANE OLABİLİR BIRAKMAK İÇİN

Ramazan ayında, her yönüyle vücudun dinlendiğini ve kötü alışkanlıklardan kurtulmak için bu ayın bulunmaz bir fırsat olduğunu vurgulayan Dr. Karaaslan, şunları söyledi:

"Bu ay sabır ayıdır. Bazı kötü alışkanlıklardan da kurtulmamıza vesile olan hayırlı bir aydır. Ramazan ayını bahane ederek sigaradan kurtulmak isteyen vatandaşlarımız, 'nasılsa gün boyu içmedim bundan sonra da içmem' gibi doğru bir düşünce içine girerek sigaradan kurtuluyor. Tiryakilere bu yönde gerek ailesi gerekse çevresi tarafından uyarılarda bulunulması gerekir."

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER