ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 12:28

Patolojik inceleme, ileri evre kanser riskini ortaya çıkarıyor


 Başta kanser olmak üzere kimi durumlarda hastadan alınarak incelemeye gönderilen vücut sıvısı ya da dokusunu içeren patolojik inceleme, tanı konulmasının yanı sıra hastalığın seyri, cinsi, genetik geçişi hakkında da kapsamlı bilgi vererek, tedavi şeklini belirliyor.
Bilim insanları, materyallerinin patolojik incelenmesi yapılmadığı durumda, ileride tanısı gecikmiş kanserlerin görülme riskinin ortaya çıkabildiğini belirterek, sonuçların mutlaka alınması ve uzman hekime gösterilmesi gerektiği uyarısında bulunuyor.
Patoloji Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Genel Sekreteri ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdener Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastalıkların insan vücudunda doku ve hücre düzeyinde patolojik değişiklikler yaptığını belirterek, patolojinin bu normal olmayan değişikliklerin mikroskop ile incelenmesi sonucunda hastalıkların tanısının konulduğu tıp dalı olduğunu söyledi.
Patolojik incelemenin, hastaların vücudundan çıkarılan dokularda ve vücut sıvılarında yapıldığını ifade eden Özer, patoloji uzmanlarının hastalıkların tanısını koyarak sağlık hizmeti veren hekimler olduğunu anlattı.
Özer, şikayet üzerine başvuran hastaya yapılan muayene ve ön testler sonucunda hastalığa tanı konulsa da, hastaların vücudundan alınan tüm parçaların patolojik incelemesinin yapılması gerektiğini vurguladı. İnceleme sonrasında tümör gibi farklı bulgularla karşılaşılabildiğini dile getiren Özer, "Çünkü yaşanmış kimi olaylarda olduğu gibi; örneğin bademcik ameliyatlarında ya da apandis ameliyatlarında çıkan materyallerin patolojik incelenmesi yapılmadığı durumda, ileride tanısı gecikmiş kanserlerin görülme riski ortaya çıkmaktadır" uyarısında bulundu.
-"Patoloji raporlarında hastalığın tedavisini yönlendirecek bilgiler bulunur"
Yapılan incelemenin bulgu ve sonuçlarının patoloji uzmanlarınca raporlandığını belirten Özer, raporda yer alan bilgilerin hastalığın seyrinden cinsine kadar ayrıntıları içerdiğini, bunun da tedavi yöntemini ve süresini etkileyerek şekillendirdiğini söyledi.
Özer, "Patoloji raporlarında sadece hastalığın tanı bilgisi değil, kimi durumda da hastalığın tedavisini yönlendirecek bilgiler bulunur. Bu nedenle patoloji raporları hastalar olduğu kadar, hastalığı tedavi edecek ve hastaları izleyecek doktorlar için kritik öneme sahiptir. Bu kritik önem özellikle kanser hastalığında daha dikkat çekicidir" diye konuştu
Kanserin, günümüzde artan oranda görülen, ölüm nedenleri arasında başlarda yer alan bir hastalık olduğuna dikkati çeken Özer, şöyle devam etti:
"Kanser hastalığının gerek erken tanısında ya da riskli hasta gruplarının belirlenmesinde, gerek ise kişiye özel kanser tedavisinin belirlenmesinde patoloji raporlarının bilimsel önemi çok kritiktir.
Örneğin, meme kanserinde, patoloji raporlarında sadece meme kanseri tanısının bulunması artık geçmişte kalmıştır. Bugün raporlarda ayrıca meme kanserinin tipi yanısıra; kanserin derecesi ve evresi, kanser hücresinin östrojen reseptör düzeyi gibi hastanın tedavi seçimini belirleyecek bilgiler de bulunmaktadır.
Günümüzün patologları bu bilgilerin derlenmesinde histokimyasal teknikler yanısıra, artık moleküler ve dijital patolojik teknikleri de kullanmaktadır. Ülkemizdeki patologlar bu gelişmeleri yakından takip etmekte ve artan oranda yeni teknikleri kullanmaktadır."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER