SON DAKİKA :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Kasım 2014 Pazar 12:33

Pasif içicilik deyip geçmeyin...

/home/yztusr/public_html http://cdn2.yazete.com/store/img/sigara-1454276-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/sigara-1454276-622x360.jpg
Pasif Içiciler Dikkat !

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Devrim Taşkın, pasif içiciliğe maruz kalan insanlarda, KOAH hastalığı oluşabildiğini söyledi.


Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Devrim Taşkın, pasif içiciliğe maruz kalan insanlarda, KOAH hastalığı oluşabildiğini söyledi.

Taşkın, pasif içicilerin sigara dumanından etkilendiklerini ifade ederek, "Pasif içicilik de, özellikle KOAH oluşumu açısından rehberlerimize girmiştir. ’Ben sigara içmiyorum ama ciddi anlamda pasif içiciliğim var’ diyen hastalarımızın da semptomları var. Eğer spirometrik incelemeyle tanı konuluyor ise, mutlaka bu hastalara tedavi uygulanmalıdır" dedi.

Sigaranın ciddi bir sorun olduğunu dile getiren Taşkın, şunları söyledi: "KOAH ile birlikte sigaranın kendisi de çok ciddi bir sorun. Hastaların kendileri içmese dahi ciddi anlamda maruz kaldıkları sigara dumanı, kişinin hasta olmasına neden olabiliyor. Sigarayla ilgili içerisinde bağımlılık oluşturan etmenleri biliyoruz. Ancak, adını dahi bilmediğimiz 3 bine yakın insan vücudunda sıkıntı oluşturabilecek çok ciddi maddeler var. Bunlar sadece içen değil, pasif içicileri de mutlaka etkiliyor."

(İHA)

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

Çernobilden sonra kanser endişesi...

SONRAKİ HABER

İnat ve korkuyla eriyen kilolar

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.