ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 00:31

Parmaklarınıza dikkatli bakın

Parmaklarınıza dikkatli bakın

Bu hastalığın şifresi, tırnak kökü ile parmak ucu arasındaki bölümde gizli. İşte ayrıntılar...


Parmaklarınızda görülen değişimlerin özellikle tırnak kökü ile parmak ucu arasındaki bölümün genişleyerek şekil değiştirmesini dikkate alın. Pek çok hastalığın habercisi olabilir.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhat Fındık’la parmaklarda çomaklaşmayla kendini gösteren hastalıkları açıkladı.

PARMAKLARDA ÇOMAKLAŞMA

Parmakların uç kesimlerinin, tırnak kökü ile parmak ucu arasındaki bölümün, genişleyerek ve bombeleşerek çomak şeklini almasına çomak parmak veya parmaklarda çomaklaşma adı verilir. Genellikle başparmaktan başlar ve diğer parmaklara yayılır. Sıklıkla her iki el parmakları tutulur. Bazen birlikte ayak parmaklarında da çomaklaşma oluşabilir.

HANGİ HASTALIKLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜR?

Çocuklarda doğumsal kalp hastalıkları (özellikle Fallot Tetralojisinde), erişkinlerde ise akciğer kanseri en sık nedenlerdir.

Bunların dışında; Akciğer apsesi, Bronşiektazi (bronşların yani hava yollarının genişlemesi ve harabiyeti), Ampiyem (akciğer zarları arasında iltihap birikimi), Akciğer fibrozisi (sertleşmesi), Ağır pnömoni (zatürre), Ağır kronik (uzun süreçli) tüberküloz (verem) gibi solunum sistemi hastalıklarında, Kalp yetmezliği, Enfektif endokardit (kalp kapaklarının iltihabı) gibi kalp hastalıklarında, siroz, Ülseratif Kolit, Crohn gibi iltihaplı barsak hastalıklarında, akciğer ve/veya akciğer zarlarına metastaz (yayılım) yapan tüm organ veya doku kanserleri, Hodkgin hastalığı, Lenfoma, Tiroid kanserinde de parmaklarda çomaklaşma görülebilir.

PARMAKLARDA ÇOMAKLARDA ÇOMAKLAŞMAYI HER ZAMAN BİR HASTALIĞIN HABERCİSİ OLARAK KABUL EDEBİLİR MİYİZ?

Hayır. yüzde 1-3 oranında ailevidir yani diğer aile fertlerinde görülebilir ve bu durumda bir hastalık belirtisi değildir. Çomaklaşma sadece bir elde de görülebilir. Bu durumda parmaklarda çomaklaşmaya yol açabilecek hastalıklar değil; travma, el damarları veya sinirlerinin hastalığı olabileceği akla getirilmelidir.

PARMAKLARINDA ÇOMAKLAŞMA FARK EDEN KİŞİ NE YAPMALI?

Parmaklarda çomaklaşma pek çok önemli hastalığın en erken belirtisi olabileceğinden hiç vakit kaybetmeden göğüs hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır. Böylelikle erken teşhis ve tedavi fırsatı kaçırılmamış olur.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER