ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 11:44

Organ nakli AB ile uyumlu hale getirilecek


Sağlık Bakanlığı organ nakline ilişkin mevzuatı AB müktesebatıyla uyumlu hale getirecek ve kadavradan organ naklini artırmaya yönelik farkındalık sağlamak amacıyla iki ayrı projeyi uygulamaya koyacak.
     Organ naklinde kalite ve güvenliğin en üst düzeye çıkartılması amacını da taşıyan ve finansmanın yüzde 90'ını Avrupa Komisyonunun karşıladığı "Organ Naklinde AB'ye Uyum için Teknik Destek" projesinin ihale sözleşmesi imzalandı ve ilk toplantı bu ayın sonunda yapılacak.
     Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Arif Kapuağası, AA muhabirine yaptığı açıklamada, organ bağışında donör sayısının artması için toplumda farkındalık kazanılması gerektiğini söyledi.
     Bu nedenle hem vatandaşların bilinçlendirilmesi hem de yoğun bakımda görevli hekimlerin beyin ölümü bildirimleri yapması için sağlık çalışanlarına yönelik eğitim programları düzenlediklerini ifade eden Kapuağası, nakil sürecinin de itina isteyen ekip işi olduğunu dile getirdi.
     Kapuağası, organ nakli alanında projelerden birinin de Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (Instrument for Pre-accession Assistance IPA) programı olduğunu söyledi. Bu programda, Avrupa Birliğinin 2007-2013 dönemi için aday (Türkiye, Hırvatistan ve Makedonya) ile potansiyel aday (Arnavutluk, Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ ve Kosova) ülkelere sağladığı katılım öncesi mali yardımlarının tamamının tek bir başlık altında toplandığını ifade eden Kapuağası, şunları kaydetti:
     "Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı tarafından 'Organ Naklinde Avrupa Birliğine Uyum İçin Teknik Destek' ve 'Doku Naklinde Avrupa Birliğine Uyum için Teknik Destek' isimli projeler planlandı. Finansmanının yüzde 90'ını Avrupa Komisyonunun karşıladığı bu projelerden 'Organ Naklinde AB'ye Uyum için Teknik Destek' projesinin ihale sözleşmesi imzalanmış olup, 29 Nisan 2013'te başlangıç toplantısının yapılması kararlaştırılmıştır.
     Bu projenin hedefi, mevzuatımızı AB müktesebatıyla uyumlu hale getirmek, kadavradan organ naklini artırmaya yönelik sağlık personeli ve halkın organ nakli konusundaki bilgi ve farkındalığını artırmak, organ naklinde kalite ve güvenliği en üst düzeye çıkartmaktır."
     Kapuağası, iki yıl sürecek proje kapsamında mevzuatın AB'ye uyumlu hale getirileceğini belirterek, "160 eğitici ve bin 500 anestezi, nöroloji, beyin cerrahi uzmana eğitim verilecek" ifadesini kullandı.
     Bunun dışında iki uluslararası sempozyum düzenleneceğini, organ naklinde söz sahibi Avrupa Birliği ülkelerine işbirliği ziyaretleri düzenleneceğini de dile getiren Kapuağası, yılda iki kez medya, din adamı ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine yönelik çalıştay yapılacağını söyledi.
     Halkın farkındalığını ve ilgisini artırmaya yönelik etkinlikler düzenleneceğini ve bunun için kamu spotları hazırlandığını belirten Kapuağası, Avrupa Komisyonu tarafından bütçesi onaylanan "Doku Naklinde AB'ye Uyum İçin Teknik Destek" projesinin şartnamesinin de hazırlık aşamasında olduğunu söyledi.
    
     -Karadeniz bölge ülkeleri ile işbirliği çalıştayı-
    
     Teknik Destek ve Bilgi Değişimi kapsamında da düzenlenecek çalıştayın maliyetinin Avrupa Konseyi tarafından karşılanacağını vurgulayan Kapuağası'nın verdiği bilgiye göre, çalıştay, 24-26 Haziran 2013'te İstanbul'da yapılacak ve Karadeniz bölge ülkeleri katılacak.
     Çalıştayla, organ nakli süreci konusunda Karadeniz bölge ülkeleri ile işbirliği sağlanması ve deneyimlerin paylaşılması amaçlanıyor. Türkiye'nin ev sahipliğini yapacağı organizasyona Rusya Federasyonu, Ukrayna, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan, Moldovya'nın başlıca hastanelerinden yoğun bakım doktorları katılacak.
     Organizasyonda, Türkiye, Fransa, İspanya, Portekiz, Bulgaristan ve Romanya konuşmacı olarak bulunacak.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER