ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 18:25

Okullar, sağlıkta bilinç oluşturmak için yarıştı


Erzurum İl Halk Sağlığı (EİHS) Müdürlüğü, 22 okulun katıldığı ödüllü proje yarışması düzenledi. Sağlıklı yaşama dikkat çekmek amacıyla yapılan etkinliğe 22 okulun sağlık kulübü katıldı. Dereceye giren kulüplere çeşitli ödüller verildi.

Erzurum İl Müftülüğü Salonu’nda yapılan ödül töreninde konuşan EİHS Müdürü Cumhur Çankaya, “İlimizde bulaşıcı olmayan hastalıkların nedenleri, koruma yolları, tanı ve tarama yöntemleri konusunda farkındalığın artırılması, yaşlı ve engelli bireylere karşı duyarlılığın yükseltilmesi konusunda bilinçlendirmesi amacıyla müdürlüğümüz tarafından bu yıl 3. Ödüllü Sağlık Kulübü Yarışması düzenliyoruz.” dedi.

Amaçlarının, tuz kullanım oranının azaltılması, kanser taramaları, hareketli yaşam bilinci ile obeziteyle mücadeleyi artırmak olduğunu ifade eden Çankaya, “Sigara, alkol ve madde kullanımını, kronik akciğer hastalıklarına neden olan risk faktörlerini azaltmak istiyoruz. Ayrıca, diyabet hastalıklarına karşı duyarlılık oluşturmayı hedefliyoruz. Hava ve çevre kirliğine de dikkat çekerek yaşlı sağlığı ve yaşlılara yaklaşım konusunda toplumu bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz. Diğer bir hedefimiz de engellilerin hayatını kolaylaştırmak için desteğin artırılmasında yer almaktır.” şeklinde konuştu.

Projeyi, Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte yürüttüklerini kaydeden Çankaya, “Küçük yaşta oluşturacağımız alışkanlıklar geleceğe de yansıyacaktır. Bugünün çocukları yarının gençleri, yetişkinleri olarak karşımıza çıkacaktır. Bu nedenle sağlık adına oluşturacağımız farkındalıkta onları göz ardı etmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dereceye giren liseye ödülünü veren İl Sağlık Müdürü Serhat Vançelik, projenin kendisine heyecan verdiğini aktardı. Her zaman büyüklerin küçüklere bir şeyler öğrettiğini belirten Vançelik, bu sefer çocukların büyüklere sağlıklı olmayı öğrettiğini söyledi.

Yarışmaya 10 ilk ve ortaokul, 11 lise katıldı. Yapılan değerlendirmenin ardından Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, 'Obeziteye Hazır Projesi', Pazaryolu 75. Yıl Yatılı İlköğretim Bölge Okulu ise 'Çevreyi Hor Gören Geleceği Zor Görür Projesi' ile birincilik elde etti. Özel Eğitim Meslek Lisesi ise 'İkinci Bir Engel İstemiyoruz Projesi' ile onur ödülünü kazandı.

Programda, tiyatro gösterisi ile açıkta satılan yiyeceklerin zararına dikkat çekildi. Erzurum şivesi ile öğütler veren Vitamin Teyze katılımcılardan tam not aldı. Öğrenciler, açtıkları stantlarda projelerini tanıttı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER