ÖNE ÇIKANLAR :
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Nisan 2013 Çarşamba 12:28

Öğrencilere ''kalori sınırlamalı satış'' yapılacak


Çocukluk çağında obeziteyle mücadele kapsamında, okul kantinlerinde doğal ürünlere ağırlık verilecek, belirlenen kalori miktarını geçmeyen, ambalajlanmış ürünler satılacak.
     Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, obeziteyle mücadele kapsamında, özellikle çocukluk çağı obezitelerine ağırlık verdiklerini söyledi.
     Çocukluk döneminde obezite oranının her geçen gün arttığına dikkati çeken Aksoy, sağlıklı beslenme alışkanlığının kazanılmasıyla bu yaş grubunda eklem bozuklukları ve yanlış duruş pozisyonlarının gelişmeden önlenebildiğini belirtti.
     Aksoy, çocukların sağlığının korunması ve gelişimlerinin normal seyretmesi için Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile yapılan işbirliğinin çok önemli olduğunu ifade etti.
     Öğretmenlerin çocuklar için rol model olduğunu vurgulayan Aksoy, bu nedenle obeziteyle mücadelenin önce okulda başlaması gerektiğini kaydetti.
    
     -Kantin genelgesi yenileniyor-
    
     Bakanlıklarla belli aralıklarla görüş alışverişinde bulunduklarını anlatan Aksoy, okullarda, beden eğitimi ders saatlerinin artırılmasının dışında, kantinlerde satılacak ürünlerin de belirlendiğini dile getirdi.
     Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun kantinlere yasaklar getirdiğini anımsatan Aksoy, şöyle devam etti:
     ''Bilim Kurulu, daha önce kantinlerde 'şunlar yasaklansın' diye bir karar vermişti. Şimdi ise kantinlerde, yine çocuklarımız için çok faydalı olmayacak besinlerin söz konusu olduğunu görünce üslup değiştirdi ve 'şunlar satılsın' dedi.
     Bunlar içinde özetle taze meyve, kuruyemiş, paket süt ve yoğurtlar var. Kalori olarak birinci kademe öğrenciler için 150, ikinci kademe öğrenciler için 250 kaloriyi geçmeyen ambalajlanmış ürünlerin üretilmesini sektörden istiyoruz.''
     Gıda ve Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının çalışmalarını sürdürdüğünü aktaran Aksoy, ''Kantin genelgesi yenileniyor. Milli Eğitim Bakanlığı, 'kantinde satılabilen ürünler' diye ilan edecek. Bunun dışındakiler kantinde satılamayacak. Genelgede bulunması gereken Bilim Kurulu tavsiyelerini biz gönderdik. Genelgeyi kaleme almak Milli Eğitim Bakanlığına ait'' diye konuştu.
     Aksoy, Bilim Kurulunun çocuklar için tutku seviyesinde olabilen besinlerde enerjiyi sınırlamak istediğinin altını çizerek, bunun için ''kantinlerde doğal ürünlerin satışına ağırlık verilmesini talep ettiklerini'' söyledi.
    
     -Kantin çalışanlarına eğitim verilecek-
    
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının kantinlerle ilgili bir projesi bulunduğuna işaret eden Aksoy, ''Bu kapsamda, il bazında kantin çalışanlarına eğitim verilecek. Önümüzdeki yıl sonuna kadar bunun uygulaması bitmiş olacak. O ildeki kantin işletmecileri toplanacak ve onlara sertifika verilecek'' ifadelerini kullandı.
     Aksoy, ''Bununla hem satılabilecek ürünler hem hijyen hem de sağlıklı beslenme ayağı tamamlanacak. Şu anda sadece kiralama usulüyle alakalı işlemler takip ediliyordu ya da Milli Eğitim ve Maliye bakanlıklarının istediği kurallara uyup uymadığı denetleniyordu. Şimdi, kantinlerin sağlığa uygunluğu da kontrol altında olacak'' dedi.
     Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Aksoy, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının okulların çevresindeki gıda satışına ilişkin yönlendirici denetimlerde de bulunacağını sözlerine ekledi.
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER