ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2014 Cumartesi 17:04

Obezite ile Kanser İlişkisi

Obezite ile Kanser İlişkisi

Yapılan son araştırmalar obezite ile kanser arasında doğrudan bir ilişki olduğunu ortaya koydu.


Yapılan çalışmaların; toplam yağ alımı, doymuş yağlar, obezite, beden kitle indeksi, gıda hazırlama yöntemleri ile kanser arasında pozitif ilişki olduğunu ortaya koyduğunu vurgulayan Prof. Dr. Çaycı, obezite ile kanser türlerinin ilişkisini ise şöyle açıkladı:

Obezite - Prostat Kanseri: "Erkeklerde abdominal obezite ve bel/kalça oranı artışı prostat kanseri için bir risk faktörü. Özellikle yayılmaya (metastaz) meyilli prostat tümörlerinde obezite bu riski artırıyor."

Obezite – Rahim (Uterus) Kanseri: "Obezite, endometriyum (rahmin iç yüzeyini olusturan doku) kanseri ile iliskili bulunmustur. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte sismanlarda yüksek östrojen ve insülin düzeyinin buna sebep olabilecegi belirtilir. Endometriyum kanserlerinin yüzde 40'ının obezite kaynaklı olabilecegi düsünülüyor."

Obezite - Kolon Kanseri: "Kolon kanseri de sisman bireylerde daha sıklıkla görülür. Özellikle erkek bireylerde Vücut Kitle İndeksi'ndeki artıs ile kolon kanseri arasında kadınlarda oldugundan daha kuvvetli bir iliski vardır. Vücut Kitle İndeksi degeri yüksek olan pre veya postmenapoz dönemindeki östrojen alan kadınlarda kolon kanseri riski artar. Vücut Kitle İndeksi degeri 30 ve üstü olan 30-54 yas arası bireylerde, kolon kanseri riski yüzde 50 artar."

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER