ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Haziran 2013 Pazartesi 23:20

Neden yayıldığı bulundu

Neden yayıldığı bulundu

Kanser tedavisinde büyük gelişme. İngiliz bilim insanları kanserin neden yayıldığını keşfettiklerini açıkladı.


Kansere öldürücü darbeyi vurmak için bilim insanlarının çalışması sürüyor.

İngiliz uzmanlar kanserin neden yayıldığını keşfettiklerini bildirdi.

Bu buluşla kanser tedavisinde yeni bir çığır açılabilir.

Dünyada milyonlarca insanı ilgilendiren bu buluşa London Collage Üniversitesi uzmanları imza attı. Bu buluş ışığında geliştirilecek tedavi ile hareket bloke edilebilir ver tümörler yerinde tutulabilir.

Nature Cell Biology dergisinde yayımlanan araştırmada iki tür embriyonik hücre kanserli ve sağlıklı hücreleri uyarmak için kullanıldı. Ekip önce kansere neyin sebep olduğunu anlayamadı. Buluşta kilit nokta önce kanserli hücrelerin neden kendini sağlıklı hücrelere eklemlediğini anlamaktı. Bilim insanları karşılaştırılabilir hücre türlerini kullanarak ve onların davranışlarını gözlemleyerek ne yaptıklarını taklit etti.

Uzmanlar araştırma yapmak için kurbağa ve zebra balığı embriyoları kullandı. Bunların kanserli hücrelerin sağlıklı hücrelere eklemlenme sürecinde güvenli olduğu çünkü vücut çevresindeki göçleri aynı yolu izliyor.

İngiltere Kanser Araştırmaları Merkezi'nden Dr. Kat Arney araştırmayı memnuniyetle karşıladıklarını ama dikkatli olunması gerektiğini tavsiye etti. Dr. Arney "Bu araştırma temel biyolojik süreci açıklamaya yardımcı olur ama spesifik kanser hücrelerinden çok kurbağa ve zebrabalığı embriyolarına bakılmış. Yani kanser hastalarının tedavisi için alınacak çok uzun yol var" dedi.  

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER