ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 00:00

Ne sıklıkla değiştiriyorsunuz?

Ne sıklıkla değiştiriyorsunuz?

Uzmanlar yatak çarşaflarını sık değiştirmeyenleri uyardı; "Bu hastalıklara davetiye çıkartıyorsunuz."


Uzmanlar yatak çarşaflarının sık sık değiştirilmesi gerektiği uyarısı yaparak, aksi halde çarşaflara biriken mikropların astım, egzema ve alerjik hastalıklara davetiye çıkardığını belirtti.

İngiltere'de yapılan bir araştırmada, İngilizlere yatak çarşaflarının ne sıklıkla değiştirildiği soruldu. 2 bin kişi arasında yapılan araştırmada İngilizlerin yarıdan fazlasının kirli çarşaflarda yattığı ortaya çıktı. 

Ev tekstili ürünü üreten Dunelm Mill'in yaptığı araştımada sadece beşte biri haftada bir çarşaf değiştirdiğini söyledi. Katılımcıların yüzde 36'sı ise iki haftada bir çarşaf değiştirdiğini belirtti. Bunun yanında yüzde İngilizlerin 17'si ayda bir ya da daha az değiştidiğini itiraf etti.

Yüzde 6 katılımcı ise haftada birden fazla çarşafları yenilediğini söyledi. Ancak en ilginci ise yüzde 1'lik bir kesim yılda bir kere çarşaf değiştirdiğini söyledi. Araştırmaya katılanların yüzde 3'ünün ise bu konuda fikri yok.

Kadınlar ise bu konuda aynı umursamazlık içinde. Yarıdan fazlası haftada bir çarşafları yıkamadığını belirtti. Yüzde 12'si ayda bir, yüzde 1'i ise kesinlikle değiştirmediğni söyledi.

Alerji uzmanı Dr. Adam Fox kirli çarşafların birçok hastalığa davetiye çıkardığı uyarısında bulunuyor. Fox "Hayatımızın üçte biri yatakta geçiyor. Vücudumuzda deri hücreleri her gün çarşaflara dökülüyor. Onlar yatakta birikiyor. Bu birikenler ise astım, burun nezlesi ve egzamaya davetiye çıkrıyor" dedi. 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER