ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 12:32

"Nargile şişesindeki uyarıların hedefi gençler"


Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, nargile şişeleri üzerinde de bulunması zorunlu hale getirilen resimli uyarıların en çok gençler üzerinde etkili olmasının beklendiğini belirterek, "Gençlerin önemli bir kısmı nargilenin zararlı olmadığını düşündüğü için bunu kullanmaktan çekinmiyor" dedi.
Bilir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunda yapılan değişiklikle tütün ürünlerinin paketleri üzerindeki uyarı yazılarının boyutunun büyüdüğünü anımsattı.
Önceki düzenlemede, paketlerin ön yüzündeki resimli uyarıların yüzde 65'lik, arka yüzdekilerin ise yüzde 30'luk alanı kapladığını ifade eden Bilir, söz konusu düzenlemeyle yazılı uyarıların büyüklüğünün de yüzde 65'lik alanı kaplamasının zorunlu hale getirildiğini vurguladı.
Yasa'da yapılan değişiklikle nargile şişeleri üzerinde de resim ve uyarı yazıları bulunmasının zorunlu olduğunu anlatan Bilir, uyarı mesajları konusundaki düzenlemeyi Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumunun yaptığını söyledi.
TAPDK'nın konuyla ilgili kararına göre resimli ve genel uyarıların 12 Temmuz'dan itibaren nargile şişelerinin üzerine de basılmaya başlandığını anımsatan Bilir, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Son yıllarda nargile, özellikle gençlere yönelik yaygın şekilde kullanıma sunuldu. Gençlerin önemli bir kısmı nargilenin zararlı olmadığını düşündüğü için bunu kullanmaktan çekinmiyor. Oysa nargile üzerinde yakılan madde de tütün olduğu için tütün kullanımıyla ilgili bütün tehlikeler nargile kullananlar için de söz konusudur. Bu nedenle nargile şişeleri üzerine de uyarı mesajlarının basılması olumlu bir uygulama. Nargile şişeleri üzerinde de bulunması zorunlu hale getirilen resimli uyarıların en çok gençler üzerinde etkili olması bekleniyor. Küresel Yetişkin Tütün Araştırması sonuçlarına göre, tütün ürünleri üzerindeki uyarı mesajları, tütün ürünü kullananların 4'te birinin bunları kullanmaktan vazgeçmeyi düşünmesini sağlıyor."
-18 yaşından küçüklere yasak
Bilir, Yasa'daki değişiklikle, içinde tütün bulunmasa bile nargilenin 4207 sayılı Yasa kapsamına alınmasının sağlandığına dikkati çekerek, "Bu şekilde bazı yerlerde nargilede tütün ürünü kullanılmadığı şeklindeki iddia da gündemden çıkacak. Kullanılan madde tütün olsa da olmasa da yasaya göre 18 yaşından küçüklere sunulması ve kapalı mekanlarda kullanılması yasaklanmış oldu" diye konuştu.
-Nargileyi gençler içiyor, zararlı bulmuyor
Prof. Bilir'in de yer aldığı, Ankara'da değişik nargile kafelerde yapılan araştırmada, nargilenin daha çok gençler tarafından tercih edildiği ortaya çıktı. 273 kişi üzerindeki araştırmaya göre, nargile içenlerin yarısından çoğu (yüzde 55) 18-24 yaş grubunda. Erkeklerin yüzde 7'si, kızların ise yüzde 4'ü 18 yaşından küçük. Bu kişilerin 4'te biri nargileye (yüzde 25,6) son bir yıl içinde başlamış.
Araştırmaya dahil olanların yüzde 80'i nargile ile bir saat veya ve daha fazla süre geçiriyor. Katılımcıların yarıdan fazlası (yüzde 60,4) merak, 3'te biri de (yüzde 31,4) arkadaş etkisiyle nargileye başlamış. Bu kişilerin 4'te 3'ü (yüzde 75,5) nargilenin "zararsız veya sigaradan daha az zararlı olduğunu" düşünüyor. Yarıdan çoğu (yüzde 53,5) nargilenin bağımlılık yapmadığı görüşünde, yüzde 89'u ise bunu bırakmayı düşünmüyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER