ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Kasım 2016 Salı 08:50

Nakille hayata tutunan çocuklardan organ bağışı çağrısı

Nakille hayata tutunan çocuklardan organ bağışı çağrısı

Ankara'daki etkinlikte, karaciğer nakli yapılan çocuklar, ihtiyacı olanlara yaşama şansı verilebilmesi için herkese organ bağışı çağrısında bulundu


Karaciğer nakliyle hayata tutunan çocuklar, ihtiyacı olanlara yaşama şansı verilebilmesi için herkese organ bağışı çağrısı yaptı.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla, karaciğer nakli yapılan çocuk hastalara yönelik etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe aileleriyle katılan çocuklar, palyaço gösterisi izledi, balonlarla oynadı. Sergilenen halk oyunları gösterisinin ardından hekimler, dansçılar, sağlık çalışanları ve çocuklar, birlikte halay çekti.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Buket Dalgıç, yaptığı konuşmada, bu tür sosyal etkinlikler aracılığıyla organ bağışının artırılmasının amaçlandığını belirtti.

Nakil sürecinin zorluğuna değinen Dalgıç, nakillerden yüz güldürücü sonuçlar alındığını, çocukların sağlığına kavuşmasının herkes için en büyük hediye olduğunu ifade etti.

Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Aydın Dalgıç da operasyonların başarısının ancak uyumlu bir ekip çalışmasıyla mümkün olduğunu söyledi.

Binlerce çocuğun organ nakli için sıra beklediğini dile getiren Dalgıç, "Yaklaşık 100 bine yakın organ nakli bekleyen hastamız var, bunların binlercesi çocuk. Onların da mutlu olabilmesi için organ bağışının artması gerekiyor. Tüm toplumu organ bağışı yapmaya çağırıyorum." diye konuştu.

- Çocuklardan organ bağışı şiiri

Etkinlikte, organ nakliyle sağlığına kavuşan çocuklardan Mehmet Emin Bülbül ve Muhammet Kalın, duygularını aktardıkları şiirleri okudu. Bülbül ve Kalın, şiirlerinde organ bağışının önemine dikkati çekerek, herkesi bağışta bulunmaya davet etti.

Nakil sonrası sağlığına kavuşan ve üniversite sınavlarına hazırlanan İbrahim Yılmaz da operasyona kadar geçen sürede yaşadıklarını anlattı.

Nakil kararının 14 yaşındayken verildiğini belirten Yılmaz, hayatının risk altında olduğunun bildirilmesi üzerine karaciğer naklinin yapıldığını, ameliyatın üzerinden 3,5 yıl geçtiğini ve sağlık durumunun iyi olduğunu bildirdi.

Hayatını organ bağışına ve ameliyatı yapan hekimlere borçlu olduğunu ifade eden Yılmaz, organ bağışından çekinilmemesini istedi.

Erişkin hastalardan Yaşar Gülmez (47) ise üç ay önce kendisine kadavradan nakil yapıldığını kaydetti. Birçok kişinin yaşamak için organa ihtiyaç duyduğuna işaret eden Gülmez, "Organlarınızı lütfen bağışlayın. İnsanlara bir can bağışlamak sizin elinizde. Bu, çok önemli." dedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER