ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ağustos 2013 Cumartesi 11:19

Müze eczanelere sanal tur yapılabilecek


Ülke genelindeki eczacılık müzeleri, artık internet üzerinden de panaromik çekimler sayesinde gezilebilecek.
Türk Eczacıları Birliği (TEB) Merkez Heyeti Üyesi Sertaç Özmen, AA muhabirine, "Türkiye'nin çeşitli illerinde 14 eczacılık müzesi bulunduğunu söyledi.
Müzelerde muhafaza edilen laboratuvar malzemelerinin, imbiklerin, tarife defterlerinin, şişelerde bulunan ilaçların, halka ve eczacılara tanıtılmasını amaçladıklarını belirten Özmen, müzelerin bir birinden renkli ve etkileyici fotoğraflarını, Birliğin internet sitesinin altında bir mikro web sitesi oluşturararak, paylaşacaklarını anlattı.
"Türkiye'nin eczacılık tarihine ışık tutabilmeyi umuyoruz" diyen Özmen, bu kapsamda kişisel eczacılık koleksiyonlarını da eczacılık müzelerine kazandırabilmeyi, yeni eczacılık müzeleri kurmayı hedeflediklerini de ifade etti.
-Müze eczaneler, kasımda internette
Özmen, projenin kasım ayının ilk haftasında tamamlanmasının öngörüldüğünü belirterek, şunları kaydetti:
"Müzelerin bazıları, varolduğu yerden kapı ve penceresine kadar özenle sökülüp, şu an sergilendikleri yerlerde aslı gibi kurulmuşlardır. Eczacılık müzeleri, Cumhuriyet öncesi dönemdeki ve Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki eczacılığı halkımıza ve eczacılarımıza büyük bir özenle anlatmaktadır. Müze eczaneler, artık internet üzerinden de panaromik çekimler sayesinde gezilebilecek, yüzyıl öncesinde icra edilen eczacılık mesleğine ilişkin fikir sahibi olabilmek mümkün olacaktır."
İnternetten de gezilebilecek eczanelerin isim ve yerleri şöyle:
"Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi (Ankara) - Şehremini Merkez Eczanesi, Rahmi Koç Müzesi (Ankara) - Ali Rıza Eczanesi, Rahmi Koç Müzesi (İstanbul) - Şifa Eczanesi, Mustafa Rıfat Gülek Eczanesi (Adana), Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi (Eskişehir) - Sıhhat Eczanesi, Nevzat Çapa Kişisel Müzesi (Eskişehir), Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi (İzmir) - S. Ferit Şifa Eczanesi, Ahmet Priştina Kent Arşivi Müzesi (İzmir) - S. Ferit Eczacıbaşı Şifa Eczanesi, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi (İzmir).
Ayrıca İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi (İstanbul) - Türk Tarihi Müzesi, Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi (İstanbul) - Eczacılık Müzesi, Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi (İstanbul) - Eczacılık Müzesi, Mustafa Nevzat Eczacılık (İstanbul) - Tıp ve Kültür Evi, Abdi İbrahim (İstanbul) - Abdi İbrahim Müzesi'nde de önümüzdeki günlerde fotoğraf çekimleri yapılacak.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER