ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Az Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2013 Salı 13:05

Müftülüğün katkısı organ bağışını artırdı


İzmir Sağlık Müdürü Bediha Türkyılmaz, kentte 6 yılda bağışlanan organ bağışı sayısını, Ramazan ayında müftülüğün, hocaların gayretleriyle 1 ayda yakaladıklarını belirtti.
İzmir Sağlık Müdürlüğü bahçesinde organ bağışlayanlar için "Cana Can Verenlerin Hayrına" sloganıyla lokma döküldü.
Burada konuşan Türkyılmaz, organ bağışının çok güzel bir şey olduğunu, bu amaçla bağışta bulunanların hayrına lokma döktürdüklerini belirtti.
Öldükten sonra işe yaramayacak organların birilerine can, kalp, böbrek, göz olmasını istediklerini, bu amaçla çalıştıklarını ifade eden Türkyılmaz, İzmir'in canlıdan organ bağışında İstanbul ve Adana'nın ardından üçüncü sırada yer aldığını, ilk sıraya çıkmak istediklerini kaydetti.
Canlıdan canlıya organ bağışından ziyade kadavradan organ bağışının büyük önem taşıdığına vurgu yapan Türkyılmaz, "Öldükten sonra toprak olacak organlarımızı yıllarca organ bekleyen kişilere kalp, kornea, böbrek, can olsun istiyoruz" dedi.
-Müftülük çalışmaları bağışı artırdı
Organ bağışı konusunda İl Müftülüğüyle çalışma yürüttüklerini ve bunun olumlu meyvelerini aldıklarına dikkati çeken Türkyılmaz, Cuma namazında vaazlarda ve Ramazan ayında teravihlerde imamların, müftülerin organ bağışı konusunda vatandaşlara çeşitli bilgiler verdiğini anlattı.
Bu çalışmaların sürdüğünü dile getiren Türkyılmaz, "Kentte 6 yılda bağışlanan organ bağışı sayısını, Ramazan ayında müftülüğümüzün, hocalarımızın gayretleriyle 1 ayda yakaladık. 6 yılda 2 bine yakın bağış almıştık, Ramazan ayında sadece 2 bine yakın bağış yapıldı. Bundan sonra da müftülüğümüzle olan çalışmalarımız devam edecek" diye konuştu.
Türkyılmaz, ayrıca milli eğitim müdürlüğüyle de çalışma yürüteceklerini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER