ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 21:07

Müezzinoğlu'ndan Avusturyalı yatırımcılara çağrı


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Avusturyalı yatırımcı firmaların kamu-özel işbirliği çerçevesinde şehir hastaneleri projesi için ihalelere katılmasını istediklerini söyledi.

Bakan Müezzinoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Avusturya Sağlık Bakanı Alois Stoger ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Toplantı Salonu'nda yapılan toplantı sonrasında gazetecilere açıklama yapan Bakan Müezzinoğlu, mevkidaşı Stoger'in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Her iki ülkenin de tarihinde büyük bir imparatorluk bulunduğunu belirten Müezzinoğlu, Avusturya ile geçmişten gelen dostluğun bugün de devam ettiğini söyledi. Müezzinoğlu, yapılan görüşmede her iki ülkenin birlikte geliştirecekleri ortak projeler üzerinde durduklarını dile getirdi.

Avusturya'da 220 bin civarında Türk kökenli ülke vatandaşı bulunduğunu anlatan Müezzinoğlu, gerek işçi gerekse öğrenci olan yaklaşık 120 bin Türk vatandaşı olduğunu belirtti. Müezzinoğlu, her iki ülkedeki Avusturya ve Türk vatandaşlarının koşullarının daha iyi olabilmesi için de karşılıklı görüş bildirdiklerini ifade etti.
    
Avusturyalı yatırımcılara çağrı
    
Özellikle sağlık turizminde yaşlı bakımıyla ilgili yapılabilecek çalışmalar hakkında da konuştuklarını dile getiren Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

''Bunun dışında kamu-özel işbirliği çerçevesinde önemli şehir hastaneleri projelerinde Avusturya'dan yatırımcı firmaların da ihalelerimize dinamik bir şekilde katılmaları konusunu da aramızda değerlendirdik.

08 Kasım 2001 tarihinde Avusturya ile Sağlık Bakanlığı arasında yapılan işbirliği anlaşmasının yeniden güncellenmesini konuştuk.

Ayrıca 4-5 Temmuz'da Avusturya'da yapılacak obeziteyle ilgili bir davetleri oldu. Davete, olağanüstü bir durumumuz olmazsa katılma niyetimizi belirttik.

Avrupa Birliği sürecinde Avusturya'nın duruşuna ilişkin Türkiye'nin burukluğunu ifade ettik, ama bunu İzmir'deki EXPO 2020 ile ilgili güçlü desteklerini istediğimizi belirttik. Onlar da 'Herkes İçin Sağlık' başlıklı EXPO 2020 için mutlu olduklarını ve gönülden destek vereceklerini ifade ettiler. Önümüzdeki süreçte iki ülke arasındaki ilişkilerin çok daha güçlü olacağına inanıyorum.''
    
''Türkiye'nin ne kadar dinamik geliştiğini gördüm''
    
Türkiye'de bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ve gerçekleştirdiği önemli görüşmelerde Türkiye'nin gelişimini görmekten çok etkilendiğini belirten Avusturya Sağlık Bakanı Stoger, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye'nin ne kadar dinamik bir şekilde geliştiğini gördüm, çok etkilendim. Birlikte yapacağımız işbirlikleri hakkında konuştuk.

Türkiye'nin davetimize gelmeye çalışacağından dolayı çok seviniyoruz. Ayrıca, 'Herkes için Sağlık' adıyla bir fuar oluşturulması çok sevindiriyor. Bu söylem, kulağa çok hoş geliyor, hoş bir şekilde de değerlendirileceğini düşünüyorum.

Sağlık politikalarındaki gelişmeleri görmek memnun edici. Özellikle tütün tüketimi ile ilgili bizim öğreneceğimiz çok şey var. Onun farkına vardım. İşbirliğimizi geliştirmek istiyoruz.''

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER