ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 20:16

Müezzinoğlu'ndan açıklama

Müezzinoğlundan açıklama


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2012 yılında yurt dışından gelen 480 bin kişinin Türkiye’de sağlık hizmeti aldığını söyledi.

Çeşitli programlara katılmak üzere Edirne’ye gelen Müezzinoğlu, Halk Eğitim Merkezi Konferans salonunda köy ve mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi. Toplantıda konuşan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, 10 yıl önce Türkiye’den her yıl 50-100 bin dolar harcayabilecek 150 bin civarında insanın sağlık hizmeti alabilmek için yurt dışına gittiğini vurguladı. Sağlık Bakanı, "Yani insanlarını tedavi edebilmek için ihraç etmekten insanını ideal düzeyden tedavi edebilen, yurt dışından da tedavi olmak için gelenleri ithal eden bir noktaya geldik. Önümüzdeki 10 yıl sonra inanıyorum ki, Türkiye sağlık alanında yakın coğrafyasındaki en az 1,5 milyarlık nüfusa sağlık turizminde ciddi düzeyde hizmet yapabilecek bir noktaya gelecek." dedi.

12 Eylül tarihinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde 24 bin yatak kapasitesi toplam tutarı 9 milyar dolar yani yaklaşık 18 milyar TL olan 15 şehir hastanesinin imzasını attıklarını belirten Müezzinoğlu, konuşmasını söyle sürdürdü: "Bir defada yalnız sağlık alanında 24 bin yatak kapasitesinin imzasını atabilen bir Türkiye, Cumhuriyet’İn 90. yılında. İnşallah Cumhuriyet’in 100 yılında Türkiye bölgesinde farklı bir güç, farklı bir dinamik olmayı hele hele bu anlamda sağlıkta marka bir ülke olmayı çok daha farklı dinamikleriyle başarabilecek. Bu sağlık hizmeti turizmi sunumda değil, sağlık teknolojilerinde, ilaç sanayisinde Türkiye önümüzdeki 5’li, 10’lu yıllarda bugün bu salonlarda hesap ve hayal ettiğimizin çok daha ötesinde bir noktayı inşallah yakalayacağız."

"YUNAN DOKTORLAR BUYURSUN GELSİN"

Yurt dışında iş imkanı arayan 7 bin Yunan doktoru Türkiye’ye davetini yineleyen Sağlık Bakanı, "Buyursunlar, gelsinler." dedi. Kendi insanına sağlık hizmeti anlamında onların birikimlerinden faydalanmak istediklerini dile getiren Bakan, "Çünkü biz beyin göçü yapan ülke olmaktan kendi beynini kendi beyinlerini iyi değerlendiren hatta dışarıdan da o beyinlerinden istifade eden bir anlayışı Türkiye’ye ve Türkiye’nin dinamiklerine katmaktan mutluluk duyarız." diye konuştu.

İkinci dünya savaşında büyük bir yıkım yaşayan Almanya ve Fransa’nın 1960’lı yıllarda kendi dinamiklerini hızla devreye soktuklarını anlatan Müezzinoğlu, hızlı devreye soktukları dinamiklerinden sonra Türkiye’den işçi almaya başladıklarını kaydetti.

Türkiye’nin kendi insanını karın tokluğuna bu ülkelere gönderdiğini açıklayan Mehmet Müezzinoğlu, "Bugün dünyanın değişik ülkelerinde 5 milyon insanımız karın tokluğuna çalışıyor. Bu ülkelerdeki üçüncü kuşak nesiller, bu milletin adetlerini, geleneklerini değerlerini, dilini, dinini biliyorlar mı? Bunun soru işaretlerini yaşıyoruz." açıklamasını yaptı.

Bakan Müezzinoğlu, "Ülkenin dinamiklerini Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği ‘Muasır Medeniyetler Seviyesi’ yükseltebilseydik, milli birlik ve beraberliğimizi güçlü temeller üzerine koyabilseydik, ‘Egemenlik, Kayıtsız, Şartsız Milletindir’ anlayışını güçlü bir şekilde devam ettirebilseydik inanıyorum ki, bugün Türkiye, bugün söylediği cümleleri 40–50 yıl önce söyleyecekti. Dışarıdan bana gelsinler, çalışsınlar. Ama bizim insanımız dışarıya gitti. Yetişmiş beyinlerimiz dışarıya gitti." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER