SON DAKİKA :
İSTANBUL19°C
Çok Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Aralık 2014 Perşembe 13:17

MR ile otizm teşhisi mümkün olabilir

/home/yztusr/public_html http://cdn3.yazete.com/store/img/otizm-1450235-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/otizm-1450235-622x360.jpg
MR ile otizm teşhisi mümkün olabilir

Otizmin, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) yöntemiyle teşhis edilebileceği belirlendi.


Carnegie Mellon Üniversitesi'nden bilim adamlarının araştırması, MR yardımıyla beynin etkin hale gelen bölümü incelenerek otizm teşhisinin mümkün olabileceğini ortaya koydu.

Profesör Marcel Just ve ekibi, otistik ve otistik olmayan gençlerin beyin görüntülerini inceledi. Katılımcılardan sevmek, aşağılamak, vurmak, hayranlık duymak gibi kelimeleri düşünmelerini isteyen bilim adamları bu sırada gençlerin beyninin 135 küçük bölgesindeki etkinliği araştırdı.

Bilim adamları, iki gruptakilerin beyninde etkin hale gelen bölgelerin çok farklı olduğunu ve bunun da otizm teşhisi koymaya yettiğini vurguladı.

Just, beynin bireyin kendini algılamasıyla ilişkili bölgesinin otistiklerde etkin hale gelmediğini, otistikler için kucaklamak, hayran kalmak, kin duymak gibi duyguları düşünmenin sözlükte bu kelimelerin anlamını okumakla aynı olduğunu belirtti.

Araştırmanın sonuçları "PLoS One" dergisinde yayımlandı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

Çocuğunuzun düşe kalka büyümesine izin verin

SONRAKİ HABER

Saç ektirmeyi mi düşünüyorsunuz ?

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.