ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 10:56

Masa başında oturuş pozisyonuna dikkat!

Masa başında oturuş pozisyonuna dikkat!

Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Elif Gürkan, tedavi edilmeyen boyun ağrıları ileride ciddi rahatsızlıklara sebep verebileceğini söyledi.


Liv Hospital Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Uzm. Dr. Elif Gürkan ve Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ömür Kasımcan, boyun ağrıları ve sonuçlarıyla ilgili bilgiler verdi.

Boyun ağrılarının başlangıçta kendini sadece kas ağrısı ve kas tutulması şeklinde gösterdiğini söyleyen Elif Gürkan, ”Bu rahatsızlık; hareketsizlik, ters ve ani hareketler, ağır kaldırma, boynu öne doğru zorlama, stres ve genetik olarak bağ dokularının zayıf olması gibi pek çok faktörden etkileniyor. Hastaların yeni başlayan akut ağrıları ve tutulmalardan birkaç hafta içerisinde kurtulması mümkün. Ancak ağrıların omurlar arasındaki disklerde hasara yol açması, oradan taşan maddelerin sinire dokunması ve bununla beraber kolumuzda da ağrı oluşması durumunda mutlaka doktor muayenesi yapmak gerekir. Teşhiste kişinin tüm omurgasını mutlaka görmek gerekir. Kıyafetle yapılan bir muayene bile yanlış sonuca götürebilir. Boyun ve sırttaki eğrilikler, kas zayıflıkları, asimetrik görünümler, bir omzun düşük olması, kürek kemiğinin daha çıkıntılı olması, boyun hareketlerindeki kısıtlanmalar ve ağrılar, boynun tam dönmemesi ya da tam arkaya gitmemesi anormal durumlardır.” dedi.

Fizik tedavide hastanın kaslarındaki sıkışan noktaların açıldığını söyleyen Gürkan, eğer ciddi bir kuvvet kaybı veya fıtık düşüncesi varsa emar ve röntgen çekiminin düşünülebileceğini söyledi. Gürkan, “Fizik tedavi egzersiz programları doğru yapıldığı, özellikle manuel tedavi ile birleştirildiği zaman son derece faydalı. Özellikle problem ilerlemeden yapılırsa hastanın uzun dönemde şikâyetlerinin azalmasına ve ilerleyen zamanlar için ciddi bir önleyici tedavi olma önemine sahip. Boyun etrafındaki omurganın derinlerine yerleşen kasların kuvvetlenmesine ve eklem kısıtlama hareketlerinin açılmasına yönelik germe hareketleri ve esnetme hareketlerinin aynı anda yapılması da önemli.” ifadelerini kulandı.

Yrd. Doç. Dr. Ömür Kasımcan ise hastanın zaman zaman boyun ağrılarında cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyabildiğini ifade etti. Kasımcan, ”Boyun fıtığına kola yayılan ağrının eşlik ettiği hasta grubunda tercih edilen cerrahi yaklaşımın Anterior Servikal Mikrodiskektomi ve Füzyon’dur. Boynun ön sağ tarafından yapılan yaklaşık 2-3 cm kesiyle hastanın omurgasının ön yüzüne ulaşılır. Burada mikroskop altında servikal disk hernisi ve ağrıya neden olan osteofitik çıkıntılar temizlenir. Tamamen boşaltılan diskin yerine diskin yüksekliğini korumak amacıyla Peek kafes konularak ameliyat sonlandırılır. Gerektiği durumlarda Anterior plak- vida sistemi konulması gerekebilir.” şeklinde konuştu.

Ömür Kasımcan şunları ifade etti: "Boyun ağrılarına yürüme güçlüğü, ellerde kuvvetsizlik ve idrar kaçırmanın eşlik ettiği durumlarda ise Servikal Laminektomi ve Posterior Füzyon ile boynun arkasında orta hatta yapılan bir kesi ile boyun omurlarının arka arkı çıkarılarak omurilikte mevcut basının ortadan kaldırılabilir. Mekanik dengenin bozulması halinde, laminektomi ile birlikte omurganın sabitlenmesinin gerekli olabilir. Bu durumda arkadan yaklaşımda Lateral mass vidaları ya da pedikül vidaları ile omurganın stabilizasyonu sağlanır.”

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER