ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Çok Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2014 Salı 15:25

Masa başı çalışanlar obeziteye yakalanıyor

Masa başı çalışanlar obeziteye yakalanıyor

Masa başı çalışanların obeziteye yakalanma riski yüksek.


Kırıkkale Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Fatma Nişancı Kılınç, ofiste çalışanlarda kilo artışına yol açan ihmallerden birinin de ara öğünü atlamak veya yanlış ara öğün seçimi olduğu belirterek, öğün aralarında tüketilen çikolata, bisküvi, poğaça, cips gibi besinlerin aşırı kalori alımına neden olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Kılınç, yaptığı açıklamada, günlük mesailerinin çoğunu masa başında oturarak geçiren ve yoğun iş temposu nedeniyle öğünlerini masa başında yemek zorunda kalan bireylerde obezite görülme sıklığının her geçen gün arttığını belirtti.

Bu tip bireylerde obezitenin yanı sıra insülin direnci, diyabet, kolesterol yüksekliği, hipertansiyon, kas, iskelet sistemi hastalıkları, bel fıtığı, D vitamini eksikliği, osteoporoz, yetersiz beslenme ve kabızlık gibi sorunlar görüldüğünü ifade eden Kılınç, ayrıca kapalı ofis ortamında çalışmanın, oksijensiz ve güneşsiz bir gün geçirmenin ve bununla birlikte hareketsizliğin bireyin kendisini yorgun hissetmesine neden olabileceğini ve işteki veriminin azalabileceğini kaydetti.

Düzenli egzersiz, hareketli bir günün yaşam kalitesini ve işteki verimi artırdığını belirten Kılınç, şöyle devam etti:
"Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizi yaşam tarzı haline getirmek gerekmektedir. Masa başında uzun çalışma saatlerini oturarak geçirenlerin doğru beslenmeleri, fazla kilolardan kurtulmaları ve ideal vücut ağırlığında kalabilmeleri mümkündür. Bunun için temel ilke günlük enerji harcamasını artırarak sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizi yaşam tarzı haline getirmektir. Bu nedenle çalışırken mümkün olduğu kadar hareket etmek ve düzenli fiziksel aktivite yapmak gerekir."

"Yüksek karbonhidrat iş verimini düşürür"

Doç. Dr. Fatma Nişancı Kılınç, çalışan bireylerin kilo almalarına yol açan en önemli nedenlerden birinin de yoğun iş temposu sırasında öğün atlanılması olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Genellikle en çok atlanan ve önemsenmeyen kahvaltı, aslında günün en önemli öğününü oluşturur. Kahvaltıyı atlamak, iş yerinde poğaça, simit, bisküvi, çikolata gibi kan şekerini hızla yükseltip, düşüren besinlere yönelmeye neden olur. Bu besinler, içerdiği yüksek kalori ile kısa zamanda kilo alımına yol açar. Kahvaltı yaparak güne başlamak, kahvaltıda karbonhidratla protein karışımı olan tam buğday ya da çavdar ekmeğiyle peynir, mevsim yeşillikleri tüketmek yerinde olacaktır. Benzer şekilde ofiste çalışanlarda kilo artışına yol açan ihmallerden biri de ara öğün atlamak veya yanlış ara öğün seçimi yapmaktır. Öğün aralarında tüketilen çikolata, bisküvi, poğaça, cips gibi besinler, bir anda aşırı kalori alımına neden olurlar. Ayrıca yüksek miktarda alınan karbonhidrat da dikkat dağınıklığına, uyku haline yol açar ve iş verimini büyük oranda düşürür. Uzun süreli toplantılarda da benzer durumlar gözlenebilir. Bu durumun önüne geçmek, bireylerin tamamen kendi ellerindedir."

Kahvaltıyı evde yapmanın ya da evde hazırlanan bir sandviçi iş yerinde tüketmenin, ara öğünlerde de makul miktarlarda taze meyve, kuru meyve, badem, fındık ve ceviz gibi doğal ve uzun süre tok tutan besinler seçmenin iş verimini artıracağına dikkati çeken Kılınç, "Ara öğünler özellikle uzun süre aç kalmayı engelleyerek kan şekerinin düzenlenmesini, o esnada vücut için gerekli enerjinin sağlanmasını ve metabolizma hızının artmasını sağlar. Böylece gün içerisinde daha dinç, daha zinde bir vücuda kavuşarak, konsantrasyon bozukluğu, uyku, yorgunluk gibi problemlerin de önüne geçilmiş olur. Ancak çalışma masasının etrafındaki atıştırmalıklar bireyin daha fazla yemesine neden olabileceği unutulmamalıdır" diye konuştu.

"Öğle yemeğini telefonla sipariş etmeyin"

Kılınç, mesaisini masa başında geçirenlerin mümkünse öğle yemeğini telefonla sipariş etmek yerine yemekhaneye veya bir restorana giderek yemesini önererek, sözlerini şöyle tamamladı:
"Böylece hem hareket edilmiş hem de daha sağlıklı beslenme sağlanmış olur. Ofis çalışanlarının yaptığı en büyük hatalardan biri de çalışırken yemek yemektir. Bu davranış biçimi, alınan kalori yeterli olsa bile kişiyi tam tatmin etmez. Bu sebeple yemek yemek için zaman ayırmak, yemeği oturarak yemek, sindirim ve tokluk hissi için yavaş yavaş yemek, iyi çiğnemek ve yenilenin farkında olmak gerekir. Telefonla vereceğiniz siparişlerde ise yüksek yağ ve kalori içeren pizza, hamburger gibi yemekler yerine kepekli sandviç, ton balıklı salata, ızgara köfte, ayran gibi yiyecek ve içeceklerin tercih edilmesi uygun olacaktır."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER