ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2013 Perşembe 12:56

Lösemi hastası Melis kemik iliği nakline hazırlanıyor


EÜ Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Savaş Kansoy, lösemi hastası 8 yaşındaki Melis için yurt dışından gelecek kemik iliğini beklediklerini açıkladı.

EÜ Pediatrik Kemik İliği Nakli Ünitesi Sorumlusu olarak görev yapan Kansoy, Melis'in genel sağlık durumunun ve moralinin iyi olduğunu belirtti.

Yurt dışındaki donörden sağlanan kemik iliği kök hücre ürününü beklediklerini kaydeden Kansoy, şöyle konuştu:
"Ürün gelecek ve hastaya uygulayacağız. Bundan sonraki süreçte 3 hafta sonra yeni kemik iliğinin tutmasını bekliyoruz. Bu süreç bizim için oldukça önemli bir süreç. Tabi diğer yaptığımız transplantasyonlardan bir farkı olmayan standart bir prosedür uyguluyoruz. Diğer nakillerden farkı yok bizim için. Bu akşam ya da yarın öğleden sonra gelecek, gelir gelmez de ürünü hastaya uygulayacağız."

İzmir'de bir ameliyat olmayacağını anlatan Savaş Kansoy, "Ameliyat burada yapılmayacak, kemik iliği alınırken ameliyat var, burada kan verir gibi katater aracılığı ile bunu vücuda geçireceğiz" dedi.

Kemik iliğinin tutması için 3 hafta bekleyeceklerini söyleyen Prof. Dr. Kansoy, "O süreyi geçirmeyi bekliyoruz 3 hafta sonra günlük durum belli olacak . Akşam ya da yarın öğleden sonra işlem uygulanacak yurt dışı bilgileri gelmiş değil hangi uçakla geleceğini biz de bilmiyoruz. Ürünün elde edilmesi uzun sürüyor onunla ilgili manipülasyon gerekebiliyor" diye konuştu.

Melis'in ilik nakline basının büyük ilgi gösterdiğini dile getiren Kansoy, yapılacak uygulamanın diğer hastalara yapılan uygulamadan farkı olmadığını ve riskinin bulunduğunu dile getirdi.

Ürünün gecikmediğini, alındıktan hemen sonra dökümlerin çıkarıldığını ve hücre bilgilerinin elde edildiğini kaydeden Savaş Kansoy, "Bazen buraya gelmesi 2-3 uçakla oluyor" dedi.

Kansoy, yurt dışından gelen kemik iliğinin 4-8 derece arasındaki ortamda getirileceğini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER