ÖNE ÇIKANLAR :
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Şubat 2014 Pazar 13:10

Libyalı hasta, Türkiye'de şifa buldu


"Osteoartrit" hastalığı (kireçlenme) nedeniyle 5 yıldır yürüyemeyen Libyalı Nabila Alisawi, Türkiye'de robotik cerrahi yöntemiyle dizine yerleştirilen protez sayesinde ayağa kalktı.

Liv Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nde görevli Doç.Dr. Uğur Haklar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, osteoartrit hastalığının eklemlerdeki kıkırdakların tahribatından kaynaklandığını, merdiven inip çıkmayı ya da oturup kalkmayı zorlaştırdığını, eklemlerin eskisi gibi normal hareket edemediğini söyledi.
Alisawi'nin şiddetli diz ağrıları nedeniyle yürüyemediğini ve dizlerini rahat kullanamadığını kaydeden Haklar, dizin iç kısmındaki kıkırdakların zarar gördüğünü fark ettiklerini dile getirdi.
Bunun üzerine dize protez takmaya karar verdiklerini vurgulayan Haklar, "Bu protezle dizini ilk günlerden itibaren çok rahat hissetmeye başladı. Kendisi şu anda desteksiz yürüyor. Hastalarımız bu ameliyatın ikinci gününden itibaren yürümeye başlıyor. Bu hastamız üçüncü gün koltuk değneklerini bıraktı. Artık değneksiz yürüyor. Dizini de yaklaşık 90 derece büküyor. Dizini tamamen bükmesini, topuğunu kalçasına değdirecek kadar dizinin esnek olmasını, açısının artmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Haklar, diz ameliyatının robot yardımıyla önce sanal ortamda gerçekleştirildiğini, bunun da ameliyatın sıfır hatayla yapılmasını sağladığını vurguladı.

Hastanın diz tomografisinin çekildiğini, 3 boyutlu görüntü elde ettiklerine dikkati çeken Haklar, şöyle konuştu:
"Diz kapağına yerleştirilecek implantlar 3 boyutlu görüntüde yerleştirilerek sanal cerrahi planlanıyor. Bu bilgi hekim tarafından onaylandıktan sonra robota yükleniyor. Sonrasında robotik kol sayesinde cerrahi işlem, plana uygun gerçekleştiriliyor. Böylece hata minimuma indiriliyor. Robot ayrıca hassas ve ideal implant yerleştirme, iyileşme sürecini çok daha kısaltıyor. Hastalar genelde operasyondan sonra aynı gün ya da bir gün sonra taburcu ediliyor. Klasik cerrahiye göre ağrı daha az oluyor ve hasta günlük yaşantısına kısa sürede dönebiliyor. Robotik sistemle 2006 yılından bu yana dünyada 100'e yakın merkezde yaklaşık 10 bin makoplasti işlemi başarıyla uygulandı."
Libya Milli Eğitim Bakanlığından emekli müfettiş Alisawi ise 5 yıldır diz ağrısı nedeniyle yürüyemediğini aktararak, "Yürüdüğüm zaman çok ağrı hissediyordum. Sürekli ağrı kesici kullanıyordum. Dizimi tedavi etmek için akla gelecek her şeyi denedim ama hiçbiri işe yaramadı. Bir tanıdığımız Türkiye'de ameliyat olup sağlığına kavuştu. Biz de gelmeye karar verdik" ifadesini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER