ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2013 Pazar 10:52

Korkutan açıklama!

Korkutan açıklama!

Tehlikenin boyutu sanılandan daha büyük! Araştırmalarda normalin 3 katı daha fazla çıktı...


Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Cumhur Dülger, 2 yıl boyunca "kistatik" hastalarında karaciğer sirozu ve kansere neden olan Hepatit B sıklığını araştırdığını belirterek, "Onlarca hasta üzerinde yaptığım araştırma sonrasında, bölgede özellikle koyun yetiştiricilerinde normalin 3 katı daha fazla oranda Hepatit B olduğunu tespit ettik" dedi.

Araştırmasının dünyada ilk olduğunu belirten Doç. Dr. Dülger, bölgede koyun yetiştiriciliğinin yoğun bir şekilde yapılmasından yola çıkarak çalışmaya başladıklarını söyledi.

Dülger, kistatik hastalığının bir karaciğer hastalığı olduğuna ve koyunlardan ilk önce köpeklere, ardından da çeşitli yollarla insanlara bulaştığına dikkat çekti.

Doç. Dr. Dülger, "Bölgemizde koyunlardan dolayı bulaşan en önemli hastalıklardan birisi kistatik hastalığıdır ancak şimdiye kadar kistatik hastaları üzerinde bu tür bir araştırma yapılmadı. Araştırmamızın amacı kistatik hastalarında karaciğer sirozuna ve kansere neden olan Hepatit B sıklığını ortaya çıkarmaktı. 2 yıllık çalışma sonrası kistatik hastalarında Hepatit B sıklığının normale göre 2-3 kat daha fazla olduğunu gördük" dedi.

Elde edilen sonuçların ardından hastalığı önleme yöntemlerini de belirlediklerini anlatan Dülger, "Özellikle çiftçilikle uğraşan köylülerin Hepatit B açısından daha iyi araştırılması gerektiğini belirledik. Çiftçi grubuna özel olarak Hepatit B taraması yapılmalı. Çünkü bu hastalık hayvanlara temasla ve hayvansal ürünlerden de bulaşabiliyor. Öncelikle kesilen hayvanların iç organlarının uygun şekilde dezenfekte edilerek saklanması gerekiyor. Uzun süren kış aylarında içerde kalan hayvanların ağıllarının daha hijyenik olması şarttır. Ayrıca insanlar evlerinde de bu hastalıktan korunmak için özellikle tükettikleri sebzeleri daha iyi dezenfekte etmeli, hatta yemeden önce sebzeleri 5 dakika sirkeli suda bekletmeli" dedi.

KAYNAK:
DHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER