ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2014 Cumartesi 11:30

Kolesterol nasıl düşürülür

Kolesterol nasıl düşürülür

Doğal yollarla kolesterolü düşürmek için ne yapılmalı?


Kolesterol, insan sağlığı için gerekli yağ gibi bir maddedir. Hücre zarının bir parçası olan ve D vitamini ile, vücuttaki çeşitli hormonlar ve safra asitlerinin üretiminde kullanılır.

LDL (Düşük Yoğunluklu Lipoprotein ve HDL ( Yüksek Yoğunluklu Lipoprotein) ne yapar onu bilmek gerekir. LDL, dokularda ve arterlerde kolesterolün blokaj oluşturması için kolesterol taşır, dolayısıyla kötüdür. HDL ise, kolesterolü atardamarlardan alır ve karaciğere taşır ve böylece vücuttan atılmasını sağlar, dolayısıyla iyidir.

Kalp için iyi yağlar ve iyi kolesterol düzeyini arttıran gıdalar badem, kanola yağı, kaju fındığı, fındık, zeytinyağı, fıstık yağı, Ayçiçek yağı, ceviz, mısır yağı, ton balığı, kabak çekirdeği.

Düşük kolesterol için uzman önerileri, yulaf ve salatadan oluşan lif açısından zengin bir diyet yüksek kolesterol hastaları için tavsiye edilir. Bakliyat ve yumurta da yeme programına dahil edilmelidir. Ayrıca egzersiz çok önemlidir.

Yulaf, elma, fasulye, erik, somon balığı, uskumru, öğütülmüş keten tohumu, fındık, ceviz, badem, zeytinyağı, soya ve tofu, farklı renklerde meyveler kolesterolü düşürmek için yemeniz gerekenler arasında yer alır.

Yulaf, kolesterolü düşürmek için önemli bir besindir. Yüksek kolesterolde, yulaf vücuttaki LDL seviyesini azaltır. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olurken, onu dışkı yoluyla vücuttan atmanızı sağlar.

Daha önce sağlıksız besleniyor olsanız bile, beslenme düzeninizde değişiklik yaparak kolesterol seviyenizi aşağıya çekebilmeniz, bu hastalığın en iyi yanıdır. Kırmızı et ve süt ürünlerinde bulunan yağlar, kötü kolesterolü yükseltir.

Yüksek kolesterolle savaşmak istiyorsanız, sigarayı mutlaka bırakmalısınız. Sigarayı bıraktığınızda iyi kolesterol artar, kan basıncı düşer ve kalp hastalıkları riski azalır.

Çok fazla alkol, yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve felç gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açar.

Her hafta mümkün olan günlerde kendinize 30 dakikalık egzersiz programı hazırlayın. Hem kilo kaybetmenize, hem kolesterolü düşürmenize yardımcı olur.

Kilo kolesterolün önemli sebeplerinden biridir. Kolesterolü düşürmenin en iyi yolu, kilo vermektir.

Eğer yaşamınızda birkaç küçük değişiklik yapabilirseniz, 2-5 kilo arasında vermek size kolesterol seviyesinde azalma sağlayacaktır.

Egzersiz yapmanın kolesterolle ne ilgisi var diye düşünüyorsanız, 40-60 dakika egzersiz yapmak kolesterolü \%5-10 düşürmeye yardımcı oluyor. Üstelik egzersizin türü ve yoğunluğu en olursa olsun etkili oluyor.

Eğer canınız sıkkın olduğunda veya sinirliyken yerseniz, yedikleriniz genellikle karbonhidrat yüklü olacaklardır. Bunun yerine yürüyüşe çıkın.

Gün içinde hareket etme alışkanlığı kazanmanız, kısa bile olsa her gün bedeninizi çalıştırmanız, iyi kolesterol yoğunluğunu arttıracaktır.

Menopozdan önce östrojen kolesterol seviyenizi dengede tutarken, menopozdan sonra kötü kolesterolde artış olur. Dikkat etmek gerekir.

Çocuklar son yılların beslenme alışkanlığı fast-food yüzünden kolesterole daha yatkınlar. Çocukları sağlıksız beslenmeden uzak tutmalısınız.

Deri altındaki dokuda, hücre içinde biriken yağlar, kolesterol sebebiyle oluşur. Leke, küçük deri çıkıntısı, ur veya sarımsı şişkinlik biçiminde ortaya çıkabilir. Kontrolünü mutlaka yaptırın.

Kolesterol en çabuk ve etkili olarak sizi kalp hastalıklarıyla tehdit eder. Bu yüzden sağlıklı beslenmeye ve iyi yaşam alışkanlıkları edinmeye özen gösterin. İyi bir hayat yaşamak için, sağlıklı yaşama başlamak gerekiyor.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER