ÖNE ÇIKANLAR :
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 19:52

Kızamık virüsü Suriye'den mi geldi?

Kızamık virüsü Suriyeden mi geldi?

"Türkiye'de görülen kızamık vakalarının Suriye kaynaklı olduğu" iddiasını yalanlayan Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, "Virüs Suriye değil Avrupa kaynaklı. Bu laboratuvar bulgularıyla da kanıtlanmış durumda. Çünkü Avrupa'da büyük bir kızamık salgını yaşanıyor" dedi.


Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, geçen yıl ve bu yıl kızamık vaka sayılarında artış söz konusu olduğunu belirterek, "Gereken önlemleri Bilim Kurulu'nun önerileri doğrultusunda alıyoruz. Vaka sayıları çok azaldı. Vaka artışı kontrol altına alınmış durumda" dedi.

Torunoğlu, Sağlık Bakanlığı olarak bir halk sağlığı problemini toplumdan gizleme yoluna asla gitmediklerini söyledi.

Kızamık konusunda gelişmeleri topluma duyurduklarını, bilim kurulu kararlarını uygulamaya koyduklarını ifade eden Torunoğlu, "Vaka sayıları ve diğer konularla ilgili Dünya Sağlık Örgütüne anlık bildirimler yapıyoruz. Geçen yıl ve bu yıl vaka sayılarında artış söz konusu. Gereken önlemleri bilim kurulunun önerileri doğrultusunda alıyoruz" diyi konuştu.

Bakanlık olarak gelişmeleri yakından takip ettiklerini bildiren Torunoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Vakalara baktığımızda aşılı bir toplumdaki vaka artışı profilini görüyoruz. 6-7 ay önce Bilim Kurulunun önerisi doğrultusunda 12. ayda yapılan kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşısının 9. aya alınmasına karar vermiştik. Aşı 12. ayda da tekrar ediliyor. Bu uygulamamız sürüyor. Bu nedenle bebekleri olan aileler aşılarını ihmal etmesin. Hastalık daha çok henüz aşılanmayan 0 yaş grubundakiler ile aşılanmamış ya da eksik aşılanmış 20 yaş üstündekilerde görülüyor. Bu nedenle yine Bilim Kurulunun kararı doğrultusunda askerlerimizi de aşılıyoruz."

Uygulanan önlemlerden olumlu sonuç alınmaya başlandığını belirten Torunoğlu, şu bilgileri aktardı:

"Geçen yıl 349, bu yıl 7 bin vaka görüldü. Ama son 4-5 haftadır vaka sayıları çok azaldı, 10'lu sayılara düştü. Şu anda vaka artışı kontrol altına alınmış durumda. Kışın artmaması için önlemlerimizi sürdürüyoruz. Şu ana kadar kızamıktan dolayı hayatını kaybeden hastamız yok."

"VİRÜS SURİYE DEĞİL AVRUPA KAYNAKLI"

"Türkiye'de görülen kızamık vakalarının Suriye kaynaklı olduğu" iddiasını da yalanlayan Torunoğlu, "Virüs Suriye değil Avrupa kaynaklı. Bu laboratuvar bulgularıyla da kanıtlanmış durumda. Çünkü Avrupa'da büyük bir kızamık salgını yaşanıyor" dedi.

Bununla birlikte Suriye'den Türkiye'ye gelen ailelerin çocuklarına da Türkiye'deki aşı takvimini uyguladıklarını bildiren Torunoğlu, "Kamplarda kalanların 5 yaş altındaki çocuklarını kızamık, çocuk felci, tetanoz ve difteriye karşı aşılıyoruz. Dışardakilerin aşılarını da aile hekimleri takip ediyor" şeklinde konuştu.

"SURİYE KAYNAKLI ŞARK ÇIBANI VAKASI ARTTI"

Türkiye'de de görülen ve son yıllarda vaka sayıları gittikçe azalan Şark çıbanının farklı türleri olduğunu ifade eden Torunoğlu, şunları kaydetti:

"Suriye'de resmi rakamlara göre 50 bin resmi olmayan rakamlara göre ise 200 bin civarında Şark çıbanı vakası görülüyor. Bu nedenle Suriye kaynaklı vakalarda biraz artış oldu ancak endişe edilecek bir durum yok. Bu organları tutan bir Şark çıbanı türü değil sadece deride görülüyor. Bununla ilgili hem sivrisinek ilaçlaması yapıyoruz hem de ilaçla tedaviyi gecikmeden uyguluyoruz. Vakalar kontrolümüz altında. Hayati tehlike yaratan bir hastalık değil zaten."

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER