ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 11:23

Kırgız kardiyologlar destek istedi


Kırgızistan Ulusal Kardiyoloji Hastanesi Müdürü Prof. Dr. Aynagül Seksenalievna, Çukurova Üniversitesi’nin kardiyoloji alanındaki deneyimlerinden yararlanmak istediklerini söyledi.

Prof. Dr. Seksenalievna ve beraberindeki heyet temaslarda bulunmak üzere Çukurova Üniversitesi(ÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar’ı makamında ziyaret etti. Balcalı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yeşim Taşova, Kırgızistan’da kardiyoloji üzerine araştırmalarda bulunan ÇÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Demir ve Prof. Dr. Mehmet Kanadaşı da ziyarette hazır bulundu.

Misyonu ve vizyonu itibariyle önemli bir üniversite olan ÇÜ’de olmalarından dolayı mutluluklarını ifade eden Prof. Dr. Aynagül Seksenalievna, konukseverlikleri için Rektör Kibar’a teşekkür etti. Kırgızistan’daki tek eğitim ve araştırma hastanesi olduklarını belirten Seksenalievna, ziyaret sebeplerinin ÇÜ Tıp Fakültesi’nden ve özellikle kardiyoloji alanındaki deneyim ve bilgi birikiminden yararlanmak olduğunu söyledi.

Kırgızistan’ın coğrafi şartlarından dolayı yüksek bir rakıma sahip olduğuna dikkat çeken Seksenalievna sözlerine şöyle devam etti, “Yüksekliğin fazla olmasından dolayı ülkedeki kalp rahatsızlığı oranı çok yüksek bir seviyede. Şu an için Kırgızistan’daki ölüm nedenlerinin en başında kalp rahatsızlıkları ve ritim bozuklukları geliyor. ÇÜ’nün yüksek kalifiye personelini referans olarak aldığımız ve üniversiteden daha fazla yaralanmak istediğimiz için bu alanlarda sizden destek bekliyoruz.” Seksenalievna, geçtiğimiz dönemlerde kardiyoloji alanı ile ilgili çalışmalarda bulunan öğretim üyelerinin ülkelerine gelerek deneyimlerini aktardığını ve halen bunların yankılarının sürdüğünü belirterek, “ÇÜ’nün yurt dışındaki kalitesinin farkındayız ve bu bağlamda geçmişte yaptığımız işbirliği protokollerini geliştirmek istiyoruz.” dedi.

Aritmik ritim bozuklukları, ortak bir araştırma grubunun oluşturulması ve Kırgızistan’daki kardiyoloji konusu üzerine yetişen doktorların alabilecekleri akademik eğitimler gibi konularda Çukurova Üniversitesi’nde destek beklediklerini kaydeden Seksenalievna, Kırgızistan Ulusal Kardiyoloji Hastanesi’nde Kırgız-Türk Araştırma Bölümü kurmak istediklerini de sözlerine ekledi.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar ziyaretlerinden dolayı Seksenalievna ve beraberindeki heyete teşekkür etti. Geçtiğimiz günlerde yine Uluslararası Kırgızistan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Asylbek A. Aidaraliev’i ağırladıklarını ve her iki üniversitenin eğitim alanında işbirliği protokolü imzaladığını hatırlatan Rektör Kibar, gerek Sağlık Bakanlığı gerekse YÖK nezdinde yapılacak bir ön çalışma ile Kırgızistan Ulusal Kardiyoloji Hastanesi ile işbirliği içinde olmaktan mutluluk duyacaklarını belirtti.

Ziyaret sonunda Kırgız heyet Rektör Kibar’a geleneksel Kırgız giysisi ve yönetici konumunda olan kişilere verilen özel bir kamçı hediye ederken, Üniversitemiz Rektörü Kibar da konuklarına, Adana’nın en eski fotoğrafını ve 1530’ların Adana’sını anlatan minyatür çini tabak hediye etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER