ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2014 Çarşamba 11:52

Kilo verip yeniden evlendiler

Kilo verip yeniden evlendiler

Bursa'da aşırı kiloları sebebiyle geçimsizlik yaşayan çift boşandı.


Bursa'da aşırı kiloları sebebiyle geçimsizlik yaşayan çift boşandı. Birbirlerinden habersizce diyet yapan ve tüp mide ameliyatı olan 31 yaşındaki Bihter Cihay ve 32 yaşındaki Vahdet Altun toplamda 125 kilo birden vererek yeniden dünya evine girdiler. Hastanede düzenlenen etkinlikte çift için pasta kesildi.

Bursa'da özel hastanede tedavi olup tüm mide ameliyatı geçiren hastalar organizasyonla bir araya geldi. Aşırı kilo sebebiyle evlilikleri biten Bihter Cinay ve Vahdet Altun, ilginç hikayeleriyle tüm hastalara örnek oldu.

168 kilo olan Vahdet Altun tüp mide ameliyatı ve tedavi ile 98, boşandığı eşi Bihter Cihay ise 115 kilodan 60 kiloya düşmüştü. Birbirleri ile tedavi sonrası yeniden evlenen çift çok mutlu olduklarını belirterek, "Obezite sebebiyle 3 yıllık evliliğimiz kabusa dönmüştü. Geçimsizlik olunca boşanmaya karar verdik. Ancak birbirimizden habersiz tedavi olduk. Karşılaşınca da yeniden evlenmeyi düşünüp, ikinci mutluluğa imza attık" diye konuştu.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr Ersun Topal da, obezitenin hızla arttığını kaydederek, "Obez nüfusu dünyadaki aç nüfustan fazla. Ciddi bir durum. 1980'de 850 milyon olan obez sayısı, şu an 2,1 milyara yükseldi. Şu anda dünyadaki obez nüfusu aç nüfustan fazla. Bu çok ciddi bir durum. Giderek şişmanlıyoruz ve bunu durduramıyoruz. Bunu aşmamızı sağlayacak çözümü bulmuş değiliz" diye konuştu.

"KURU FASULYE İLE ÖDÜLLENDİRİN"

Vücut kitle endeksi 30'un üzerinde olan kişilerin obez, 40'ın üzerindekilerin morbit obez, 50'yi geçenlerin ise süper obez olarak kabul edildiğini belirten Topal, "Bireyler, kötü beslenmeyle obeziteye giden yolda hızla ilerliyor. Kötü beslendiğimiz gibi çocuklarımızın da kötü beslenmesine neden oluyoruz. O tabak bitecek diyen ebeveynleriz hepimiz. Çocuğumuza ödül olsun diye hamburger ısmarlıyoruz. Bunun yerine ödül olsun diye kuru fasulye pişirin. İlginç gelebilir ama bence bu daha iyi bir şey" dedi.

"ÇOCUK ÇAĞINDAKİ OBEZ SAYISINDA ARTIŞ VAR"

Küçük yaştaki çocuklar üzerinde birçok araştırma yapıldığını ifade eden Dr. Topal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"33 sene içerisinde obez insan sayısı yüzde 28 artmış. Bu çok önemli. Türkiye'de de bayanlar arasında ciddi bir şekilde obezitenin arttığı gözleniyor. Giderek şişmanlıyoruz ve bunu durduramıyoruz. Bunu aşmamızı sağlayacak çözümü bulmuş değiliz. Türkiye'deki çocukluk çağındaki obezite yüzde 20'lere yaklaştı. Bunun ideali yüzde 3'tür. bugün görmemeyi, konuşmamayı tercih eden bir toplumuz. 'Bir dirhem et, bin ayıp örter' diyen bir toplumuz. Maalesef bunları konuşamıyoruz. Bunları konuşabildiğimiz zaman suyun altındaki buzdağının büyüklüğünü görebileceğiz."
Obezite cerrahisine ilişkin çarpıcı bilgiler veren Op. Dr. Ersun Topal, ameliyat ettiği hastalarının tedavileriyle ilgili takipleriyle yakından ilgilendi. Topal'ın obezite ve tedavi yöntemleriyle ilgili açıklamalarda bulunduğu basın toplantısında, Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Sevhan Uygun ile Plastik ve Rekonstrüktif Uzmanı Op. Dr. Mahmut Özyılmaz hazır bulundu.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER