ÖNE ÇIKANLAR :
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2014 Salı 16:12

Kestanenin faydaları nelerdir?

Kestanenin faydaları nelerdir?

Kestanenin faydaları nelerdir? Kestanenin kalorisi kestanedeki mineraller ve vitaminler nelerdir? Kestane neye iyi gelir?


Kestane, diğer yemişlerin aksine düşük kalorili ve mineralleriyle, vitaminleriyle oldukça zengin bir yemiştir. Yüksek oranda lif içeren kestane sayesinde, bağırsaklardaki aşırı kolesterol emilimi sınırlanır.

100 gram kestanede 43 mg C vitamini vardır. C vitamini diş, kemik ve damarlardaki matriks oluşumu için gereklidir. Güçlü bir anti-oksidan olan kestane, zararlı serbest radikallere karşı koruma sağlar. Kestane folik asit açısından da çok zengindir. Kötü kolesterolle savaşırken, iyi kolesterolü yükseltir. Kalp sağlığını korur. İçeriğindeki potasyum kan basıncını düzenler. Aynı zamanda bir B vitamini deposudur.

Kestane Hepsinden Üstün

Kestane özellikle Çin, Kore, Japonya ve Akdeniz ülkelerinde değerli bir besin kaynağıdır. Çin'de 6.000'den fazla yıl ve Avrupa'da 3000 yıldır yetiştirilmektedir. Yunanlılar kestaneyi; badem, fındık ve cevizden üstün görürler. Kestane kavrularak ya da çorba olarak tüketilebilir. Önemli besin değerine sahip olan kestane, yüzyıllardır pek çok hastalık için uygulanan lezzetli bir tedavi yöntemidir.

100 gram kestanede 3 gram lif bulunur. 100 gram cevizde 2.1 gram lif, 100 gram pekanda 2.3 gram lif ve 100 gram antepfıstığında ise 1.9 gram lif bulunur. Kestane en çok lif içeren yemişlerden biridir. Kestanenin içeriğindeki lif, onu glisemik indeksi düşük bir yiyecek yapar. Bu da kan şekerinin hızlı değil, yavaş bir şekilde yükselmesini sağlar.

Kestanenin Kalorisi ve Mineralleri

Kestane yüksek karbonhidrat içeren bir yiyecektir. 100 gram kestanede 195 kalori vardır. Diyet yapanların, kontrollü şekilde tüketmesi gerekir. Adet (Regl) döneminde artan karbonhidrat tüketme isteğini bastırmak için sağlıklı bir gıdadır. Kestanede aynı zamanda potasyum, bakır, magnezyum, amino asitler ve antioksidanlar gibi mineraller bulunmaktadır.
Kestane bebeklerde kalp ve damar sağlığı ve uygun nörolojik gelişim için yararlı linoleik asit içeren, yüksek düzeyde esansiyel yağ asitlerine sahiptir. Kestanenin ayrıca trigliseridi düzenlediği de yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Kestane yağında, zeytinyağda da bulunan palmitik asit ve oleik asit vardır.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER