ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Şubat 2013 Perşembe 17:57

Karatay'dan ''şeker'' uyarısı

Karataydan şeker uyarısı

Karatay Diyeti kitabıyla Satış rekorları kıran Canan Karatay, yepyeni kitabı ile okuyucu ile buluştu.


Beslenmede yıllarca yağ konusuna dikkat çekilirken, şekerin zararlarının saklandığını savunan Prof. Dr. Canan Karatay, "Yağ değil şeker tehlikeli" dedi.

Prof. Canan Karatay, yeni kitabında bu kez diyabete çözüm sunuyor. Ona göre şişmanlık, obezite ve diyabet birbirinden ayrılamaz hastalıklar. Hatta çoğu kez bunlara kalp ve damar hastalıkları da eşlik ediyor. Dolayısıyla beslenme ve yaşam biçimini Karatay prensiplerine yeniden düzenlemek, birçok metabolik hastalıktan da kurtulmak anlamına geliyor.  

Yazdığı diyet kitapları ve geliştirdiği ''Karatay Diyeti'' ile tanınan Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, yeni kitabı ''Karatay Diyetiyle Obezite ve Diyabete Çözüm Var!'' kitabının tanıtımında yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın beyaz ekmeğe yönelik açıklamaları ve Sağlık Bakanlığı'nın Obezite ile Mücadele Programı ile rafine un, şeker ve tuza yönelik başlatılan mücadeleye değindi.

Prof. Dr. Karatay, şunları söyledi:

''Bu, çok önemli halk sağlığı projesidir. Bu, hiç bir hükümetin yapmadığı bir projedir. Hakikaten, hekimler olarak biz, senelerdir hep '3 beyazdan uzak durun' diye söyleriz ama halk sağlığı açısından böyle bir proje başlatılmamıştı. Bu projenin gelişmesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı destekliyoruz.''

YAĞ DEĞİL ŞEKER TEHLİKELİ

Hemen her evde bir obez bulunduğunu ve bel çevresi geniş olan herkesin hastalıklara aday olduğunu kaydeden Prof. Dr. Karatay, şöyle devam etti: ''Önerdiğim diyetin klasik diyetlerle alakası yok. Benim diyetim tamamen sağlıklı beslenmedir. Vücuda sağlıklı karbonhidrat, protein ve yağlar girmelidir."

Yıllarca yağ konusuna dikkat çekilirken, şekerin bu derece hastalıklara neden olduğunun ''saklandığını'' savunan Prof. Dr. Karatay, ''Vücuda girdiği anda bütün şekerler aynıdır, bal da pekmez de dahil. Kan şekerini yükselten her şey tehlikelidir." dedi.

MEYVE AKŞAM YENMEMELİ

Prof. Dr. Karatay, meyvede de şeker bulunduğuna dikkati çekerek, ''Meyve sabah kahvaltıda peynirle yenebilir. Akşam yeyip yatmak tehlikelidir'' bilgisini verdi.

İbn-i Sina'nın ''Günde 2 öğün önemlidir, 3. öğün hastalıktır'' dediğini, Hz. Muhammed'in de günde 2 gün yemek yediğini kaydeden Karatay, ''6 öğün, 8 öğün... Bunlar sağlığımızı bozar, karaciğerimizi yağlandırır'' dedi. 

KAYNAK:
yazete.com
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER