SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Kasım 2014 Cuma 18:01

Şeker pancarı "yeni kan" olabilir

/home/yztusr/public_html http://cdn3.yazete.com/store/img/pancar-1483925-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/pancar-1483925-622x360.jpg
Kansızlığa müthiş buluş!

İsveç'te bilim adamları şeker pancarında bulunan bir proteinin insanlardaki hemoglobine çok benzediğini belirledi.


Şeker pancarının kan ihtiyacını giderebileceği tespit edildi.

İsveç’te bulunan Lund Üniversitesi'nden bilim adamları, kanda akciğerden dokulara oksijen taşıyan hemoglobin adlı proteinin şeker pancarında bulunan bir proteinle yüzde 50-60’a kadar benzeştiğini belirledi.

Kan bağışı konusundaki eksikliklere dikkati çeken araştırmacılar, kanser ya da lösemi hastaları gibi uzun süre tedavi görmesi gerekenlerin ihtiyaçlarının şeker pancarı sayesinde giderilebileceğini vurguladı.

Daha önce de bazı bitkilerin hemoglobine yakın proteinler ürettiği saptanmıştı ancak ilk kez şeker pancarındaki proteinin hemoglobine bu kadar benzediği ortaya çıktı.

Bilim adamları, etkisini test etmek için bitkisel proteini domuzlar üzerinde deneyecekler. Deneyler başarılı olursa 3 sene sonra klinik testlere başlanacak.

Araştırmanın sonuçları, "Plant & Cell Physiology" dergisinde yayımlandı. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

Kim korkar kilodan

SONRAKİ HABER

Türkiye'de her 10 kişiden birinde var

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.