ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2014 Cuma 15:12

Kanseri yenen Muzaffer arkadaşlarını unutmadı


AHMET BAYRAM - 6 yıl önce yakalandığı lenf kanserini yenen 17 yaşındaki Muzaffer Müren, kendisiyle aynı kaderi paylaşan arkadaşlarını unutmadı.
Moskova'da düzenlenen 4. Dünya Kanseri Yenenler Oyunları'nda (The World Children's Winners Games) masa tenisi dalında dünya ikincisi olan Muzaffer, Denizli'den bulduğu her fırsatta gelerek tedavi gördüğü hastanede yatan arkadaşlarını ziyaret ediyor ve onlara "Ben başardım, siz de başarabilirsiniz" diyor.
2008-2010 yılları arasında tedavi gördüğü İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören arkadaşlarını ziyaret ederek onlara moral veren Muzaffer Müren, hastaneden gümüş madalyaya uzanan hikayesini AA muhabirine anlattı.
İlköğretimde başarılı bir öğrenci olduğunu belirten Müren, "Hastalıktan sonra okuluma devam edememiştim. Onu tamamladım Anadolu Lisesi'ni kazandım. Lisede masa tenisi ile tanıştım. Masa tenisini çok sevdim, bu konuda kendimi geliştirdim" dedi.
Masa tenisi oynadığını LÖSEV'e bildirdiğini söyleyen Müren, "LÖSEV, beni Moskova'da düzenlenen 4. Dünya Kanseri Yenenler Oyunları'na çağırdı. Solak olduğum için masa tenisinde finale kadar yükseldim. Finalde karşıma benim gibi solak bir Sırp rakip çıkınca ona yenildim ve gümüş madalya kazandım" diye konuştu.
- "Futbol da oynamak istiyordum"
Masa tenisini, kanseri yenmiş biri için çok zor bir spor olmadığından seçtiğini anlatan Müren, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ayrıca masa tenisi, 2 kişi ile oynandığı için beraber oynayacak arkadaş bulma konusunda sıkıntı yaşamadım ve bana göre çok zevkli bir oyun. Futbol da oynamak istiyordum ama hastalığımda dolayı ona cesaret edemedim. Rusya'da ikinci oldum. Şimdiki hedefim kanseri yenenler oyunlarına değil de normal olimpiyatlara katılmak. Masa tenisinde artık normal kategoride yarışmak istiyorum."
Kontrolleri için geldiği Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kendisi gibi kanser tedavisi gören arkadaşlarını hep ziyaret ettiğini dile getiren Muzaffer Müren, "Kanseri yenmemde en önemli etken moral motivasyondu. Ailem sürekli moralimi yüksek tuttu. Ben de hiçbir zaman umudumu ve inancımı kaybetmedim" ifadelerini kullandı.
Tedavi gören arkadaşlarından umutlarını kaybetmemelerini isteyen Müren, şunları kaydetti:
"Arkadaşlara tavsiyem hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmasınlar. Ben başardım onlar da başarabilir. Geçmişte ben de burada yatarken aynı benim gibi ağabeyler geliyordu yanıma, 'Ben de senin gibi hastaydım ama bu hastalığı yendim' diyorlardı. Ben inanmıyordum, beni kandırıyorlar diye düşünüyordum. Şimdi üniversite sınavlarına hazırlanıyorum. Psikoloji bölümünü istiyorum. İzmir'de bir üniversiteyi kazanırsam buradaki arkadaşlarımı daha sık ziyarete gelebilirim. İnşallah İzmir'de bir üniversite kazanırım."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER