ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ekim 2013 Pazar 19:16

Kanadalı doktordan organ bağışına çözüm önerisi


Kanada'nın Calgary kenti doktorlarından Braden Manns, organ nakli için sıra bekleyen binlerce kişi için ilginç bir öneride bulundu. Dr. Manns, "Böbreğinin birini verene 10 bin dolar ödensin" dedi.
Braden Manns, Amerikan Klinik Nefroloji Topluluğu dergisinde yayımlanan makalesinde, böbreğini bağışlayana verilecek olan 10 bin doların, bağışlayan ile bağışlanana daha kaliteli bir hayat sağlayacağını savundu.
Böbrek nakli için sıra yıllarca bekleyen hastaların, yaşadıkları psikolojik sıkıntıların yanı sıra diyaliz ve tedavileri ile de maddi sarsıntıya uğradıklarını belirten Dr. Manns, 10 bin dolarlık ödeme ile böbrek temininin de hızlanacağını kaydetti. Uygulamanın, böbrek nakli bekleyenlere hizmet eden sistemde en az yüzde 5 kazanım sağlayacağına dikkati çeken Dr. Manns, bunun da organ vericilere ödenecek 10 bin doların finansmanı için yeterli olacağını bildirdi.
-Etik tartışmalara neden oldu-
Öte yandan Dr. Manns'in önerisi, ülke genelinde etik tartışmalarının başlamasına neden oldu. Bazı çevreler, uygulamanın sırf para için istismar edileceğini ve insanların sağlığını tehlikeye sokacağını ileri sürerken, bazıları ise bunun yasa dışı fırsatçılara darbe vuracağını ve çaresiz insanların derdine derman olacağını savunuyor.
Dünyada organ verene yasal olarak sadece İran'da ödeme yapılıyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER