ÖNE ÇIKANLAR :
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 22:16

Kanada'da sağlık skandalı


Kanada'nın New Brunswick eyaletinin en büyük sağlık komplesklerinden Miramichi Bölge Hastanesinde, son 14 yıldır yapılan kolposkopi testlerinde, sterlize edilmeden kullanılan aletler yüzünden, ilk belirlemelere göre 2 bin 497 kadının HIV başta olmak üzere birçok hastalığa yakalandığı ileri sürüldü.

Eyaletin sağlık hizmetlerini organize eden kuruluşu Horizon Sağlık Hizmetleri enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Gordon Dow, hastanenin kolposkopi servisinden son 14 yılda hizmet alan ya da almakta olanlara mektup ve elektronik posta yoluyla ulaşmaya çalıştıklarını, ulaştıkları 2 bin 497 kadında HIV, hepatit-B ve C ile bazı başka hastalıklar saptadıklarını açıkladı. Kolposkopinin, kadınlarda üriner sistem rahatsızlıklarının saptanmasında kullanılan bir metot olduğunu hatırlatan Dr. Dow, bunun PAP testi normal çıkmayan kadınlara uygulandığını kaydetti.

Skandalın patlak vermesinin ardından bir açıklama yapan Horizon Sağlık Hizmetleri Başkanı John McGarry, halktan ve mağdur olan hastalardan özür diledi. Başkan McGarry, olayı ortaya çıkaran kişi hakkında bilgi vermedi.

Bu ilk değil

Öte yandan Kanada'da ortaya çıkan bu skandalın ilk olmadığı, ülke genelinde son yıllarda sağlıkta sıkıntılar yaşandığı gözleniyor. 2011 yılında ortaya çıkan bir başka skandalda New Foundland-Labrador eyaletinde 2005 yılından 2011'e kadar meme kanserinin teşhis ve tedavisinde çok önemli olan estrojen reseptör (ER) ve projesteron reseptör (PR) testleri ile raporlanabilir hormon reseptör testlerinin yapılamadığı belirlenmişti.

Başkent Ottawa'da adı açıklanmayan bir klinikte 2011 yılında ortaya çıkan skandalda ise hastalara steril olmayan aletler yoluyla virüs bulaştırıldığı iddiasıyla 6 bin 800 kişide, hepatit-B, hepatit-C ve AİDS virüsü taraması başlatılmıştı.

Alberta eyaletine bağlı Hinton kentinde 2010 yılında yaşanan bir başka sağlık skandalında da kullanılmış enjektörle endoskopi testine alınan 173 kişiye hepatit B, hepatit C ve HIV virüsü bulaştığı saptanmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER