ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Temmuz 2014 Salı 15:47

Kan stokları yarıya düştü

Kan stokları yarıya düştü

Kızılay Ege Bölgesi Kan Merkezi Müdürü Gökay Gök, ramazan ayıyla birlikte kan bağışlarında büyük düşüş görülüyor dedi.


Kızılay Ege Bölgesi Kan Merkezi Müdürü Gökay Gök, ramazan ayıyla birlikte kan bağışlarında büyük düşüş görüldüğünü belirterek, ay sonunda stokların tamamen tükenebileceğini ifade etti. Gök, her yıl ramazan ayında kan bağışında düşüşü gözlendiğini, bu yıl tatil sezonuna rastlaması nedeniyle düşüşün daha fazla hissedildiğini belirtti.

Ege Bölgesi'ndeki kan merkezlerinde ramazan öncesi 13 bin ünite eritrosit olan kan stoğunun 8 Temmuz itibarıyla 7 bin üniteye gerilediğini ifade eden Gök, "Eğer bağışlar artmaz stoklar bu hızla gerilemeye devam ederse ramazan sonunda stoklarımız tükenebilir. Vatandaşlarımızdan özellikle 11 ayın sultanı ramazanda kanlarını esirgememelerini istiyoruz. Kan vermek orucu bozmaz. Oruçluyken olumsuz etkilenirim diye düşünen vatandaşlarımız özellikle sabah saatlerinde kan verebilir. Ya da ramazan ayı için hazırladığımız gezici kan merkezlerimiz iftar sonrası da hizmet veriyor. Buraya bağışta bulunabilirler" dedi.

Ramazan ayı süresince din görevlilerinin hutbelerinde kan bağışının önemine dikkati çektiğini, bunun faydasını gördüklerini anlatan Gök, en fazla kan veren kitlenin serbest meslek sahipleri, öğretmen, öğrenci ve işçilerden oluştuğunu, eğitim seviyesi yüksek olan meslek gruplarında istenen oranda bağış alamadıklarını kaydetti.

Ege Bölge Kan Merkezi'nde kan bağışında bulunan Cevdet Sun, düzenli kan bağışçısı olduğunu, her yıl özellikle ramazan ayı içinde bağışlarda sıkıntı yaşandığını bildiği için merkeze gelip bağışta yaptığını belirtti.

Bağışın oruçlu bünyeyi çok etkilemediğini ifade eden Sun, ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmeyi de bir ibadet olarak gördüğünü kaydetti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER