ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 12:18

Kalp krizi ölümlerinde azalma


Nüfusun hızla yaşlandığı Almanya'da, kalp krizi sonucu ölümlerin azaldı. Uzmanlar, 2030 yılında 65 ve üzeri yaştakilerin çoğunlukta olacağını açıklarken, kalp nakli ve suni kalp kapakçığı nakli gibi yöntemlerde önemli gelişmeler kaydedildiğini duyurdu. Hekimler bu sayede hayatta kalma oranını gelecekte de yüksek tutmayı hedefliyor.

Genel olarak modern kardiyolojiden özellikle yaşlı insanların yararlandığı görülürken, veriler, kalp hastalarının üçte ikisinin emeklilik yaşında olduğunu gösteriyor. 2011 kalp raporunun sonucuna göre, erkekler kadınlara kıyasla daha fazla kalp krizi riski taşıyor. İstatistikler Berlin'de 100 bin kalp hastasından 56'sının öldüğünü kaydediyor.

Öte yandan 1997'den beri sürekli düşüş yaşanan kalp nakli ameliyatları, kalp nakli için sıra bekleyenlerin sayısını artırıyor. 2011'de 366 kalp ve kalp-akciğer nakli gerçekleşirken, geçtiğimiz yıl sadece 323 nakil yapıldı. Son zamanlarda ortaya çıkan organ skandalları, bekleyenlerin psikolojisini derinden etkiliyor. Bekleme süreci uzayan ve gittikçe durumu ağırlaşan hastalar, yaklaşık 16 ay boyunca yoğun bakımda organ nakli için sıra bekliyor. Göçmenlerin kalp riskleri ve hastalıklarına ilişkin özel bir açıklamada bulunmaya Alman Kalp Vakfı, araştırmalarında dini ve etnik ayırım yapmadan genel bir araştırmada bulunduklarını kaydetti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER