ÖNE ÇIKANLAR :
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mayıs 2013 Cuma 00:11

Kalp için en yararlı iki spor türü

Kalp için en yararlı iki spor türü

Baharın gelmesiyle birlikte spora ilgi artmaya başladı.


Mevsimsel değişimin yarattığı atmosferdeki oksijen seviyesindeki değişiklikler; yanlış nefes alımı, hızlı kilo vermek isterken bilinçsizce vücudu zorlayarak yapılan sporlar kalbi krizini arttırıyor.

Avrasya Hospital Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Esat Akıncı, "Kışın alınan kiloların çabuk verilmesi adına gidilen spor salonları ya da parkur alanlarında bilinçsizce yapılan egzersizler ve vücut geliştirme amacıyla ağırlık çalışanlar kalp krizi geçirme tehlikesiyle de karşı karşıya gelebilir, sağlık için kalbinizi yormadan bilinçli spor yapmak şart" dedi.

Prof. Dr. Akıncı, "birçok spor salonunda, üyelik için başvuranlardan sağlık rapor bile istenmiyor. Kişi rahatsızlığının farkında bile olmadığı için, aslında ciddi ya da başlangıç safhasında olan aort darlığı gibi bir durum yaşıyorsa, ani efor sonucunda ölebilir. Ayrıca kas büyüten hormonlar ve içinde pek çok kimyasal bulunan protein tozları da kullanılmamalıdır. Özellikle kas geliştirici hormonların damarlar ve kalp kası üzerinde yağlanma yaptığı son yapılan araştırmalara göre gayet açıkça ortadadır." şeklinde konuştu.

"Yaşınıza göre spor yapın" uyarısında bulunan Akıncı, kalp için en yararlı sporun tempolu yürüyüş ve yüzme olduğunu söyledi.

Uyarılarını sıralamayı sürdüren Akıncı, "Tabi spora başlamadan önce en önemli ilk şey sağlığınızla ilgili kafanızda şüpheniz dahi varsa, mutlaka muayeneden geçmektir. 30 yaş üstü ve spora yeni başlayacak kişi mutlaka efor testi ve kalp ultrasonografisi yaptırmalıdır. Daha önce sporla tanışmamış 40 yaşında bir insanın ısınmadan vücut geliştirme ya da abartılı biçimde koşu yapması son derece sakıncalıdır. Kişinin yaşına uygun ve bilinçli bir şekilde yaptığı sporun birçok faydası bulunmaktadır, vücudun sınırlarını zorlamak ani ölümlere sebebiyet verebilir. Kalbi yormadan bilinçli spor yapın ki hem sağlıklı kilo verin hem de kalp sağlığınızı koruyun" ifadelerini kullandı.

Akıncı, "Maalesef ki, günümüz şartlarında yoğun iş temposunun da etkisiyle insanlar spor yapmak için vakit bulamıyoruz mazereti göstermektedir. Aslında spor alışkanlığını nasıl yemek yemek, su içmek, uyku vs... yaşam için vazgeçilmez önemi var ise, sporu da sağlıklı kaliteli yaşamın vazgeçilmezi olarak hayatımızın içine almak gerekir. Kaliteli yaşam için en azından haftada 3 gün spor yeterlidir. Spor salonlarına gidemeyenler için ise, günde yarım saatte olsa yürüyüş yapmak kendi sağlığınıza çok faydalı bir yatırım olacaktır" diyerek sözlerini tamamladı.

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER