ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
SAĞLIKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Haziran 2014 Pazartesi 10:59

Kalp ameliyatı sonrası...

Kalp ameliyatı sonrası...

Uzmanlar, kalp ameliyatından sonra hastanın kendisini iyi hissediyor olması tamamen iyileştiği anlamına gelmeyeceğini belirterek, bu süreçte özellikle dikkat edilmesi gereken önemli noktaların olduğunu söyledi.


Ameliyat sonrası kalp sağlığı için tavsiyelerde bulunan uzmanlar, mesafeleri artırılarak yapılan yürüyüşler, sık sık ve az yiyerek yapılan beslenme ve verilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanmanın başta geldiğini ifade etti.

Liv Hospital Kalp Damar Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Ahmet Özkara ve Op. Dr. Cenk İndelen, kalp ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bilgiler verdi. Yemekten sonra ev içindeki yürüyüş hazımsızlığı giderir diyen Özkara ve İndelen, "Sık sık, az az yemek ve yemeklerden sonra düzenli ev içi yürüyüşler hazımsızlık sorununu gideriyor. Diyabet, böbrek, yüksek tansiyon gibi kronik hastalığınız yoksa istediğiniz her gıdayı abartıya kaçmadan yiyebilirsiniz. Özellikle protein ve posalı yiyecekler kabızlığın önlenmesini sağlıyor. Kırmızı et haftada iki kez yenebilir. Mümkünse balığın sıklıkla tüketilmesi öneriliyor. Sebze ağırlıklı beslenmeli ve katı yağdan uzak durmalısınız. Bu tip beslenme alışkanlığının ömür boyu devam ettirilmesi kalp sağlığı açısından oldukça önemli. Ameliyattan bir ay sonra da, diyetisyen kontrolünde 'kardiyak diyet' uygulamalısınız." dedi.

İlaç konusunda hassas davranılmasını ifade eden Doç. Dr. Ahmet Özkara ve Op. Dr. Cenk İndelen, "İlaçların, doğru zamanda ve dozlarda alınması gerekiyor. Aç karnına ya da tok karnına alınacak ilaçlar konusunda hassas davranın. Hasta eğer koroner bypass ameliyatı geçirmişse kan sulandırıcı, kolesterol, ritim ve tansiyon düzenleyici tedavisi, aksi bir durum olmadıkça ömür boyu devam etmeli. Kapak ameliyatı geçirmiş hastalardaysa, gereken kan sulandırıcı tedaviler ameliyatı gerçekleştiren hekim tarafından detaylı bir şekilde anlatılmalı ve kontroller ihmal edilmemeli." ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Ahmet Özkara ve Op. Dr. Cenk İndelen şunları ifade etti: "Cinsel yaşama iki-üç haftadan sonra başlayabilirsiniz. Bu konuda taburcu olmadan önce doktorunuzdan bilgi almalısınız. Her gün banyo yapabilirsiniz. Fakat oturarak ve ılık su ile yapılan banyo sonrası kurulanırken yara yerlerine temiz ve vücudun başka bir yerine değmemiş havlular kullanmaya özen göstermelisiniz."

Yürüyüş mesafesinin yavaşça artırılmalı diyen Özkara ve İncedelen, "Kemik yaklaşık iki ayda iyileşiyor. Efor sırasında eğer verilmiş ise göğüs korsenizi takmalı ve varis çoraplarınızı mutlaka giymelisiniz. Yürüyüş mesafenizi yavaşça artırmalı ve havaların iyi olduğu günlerde mutlaka dışarıda yürüyüşler yapmalısınız. Başlangıçta günde yaklaşık 10 dakika yürüyüş yeterli olur. Hasta kendi performansına göre birkaç gün aralarla yürüyüş mesafesini artırabilir ve bir ayın sonunda bir saat yürüyüş yapabilecek duruma gelebilir." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER